fot. o. Franciszek Salezy Nowak OFM

Dramat trzydziestu srebrników – Wielka Środa

W Wielką Środę wieczorem odbyły się kolejne sceny Misterium Meki Pańskiej. Przy ołtarzu polowym kilka tysięcy pielgrzymów było uczestnikami ewangelicznych scen: Śpiewu pielgrzymów jerozolimskich, Uczty u Szymona, Zdrady Judasza i Posiedzenia Wysokiej Rady.

Chór pielgrzymów przybyłych na święto do świątyni wykonał pełny tęsknoty za Bogiem Psalm 147: Jerozolimo, chwal Pana nad Pany, przeplatając go antyfoną Zmiłuj się nad nami, Panie, bośmy bardzo napełnieni wzgardą. Zwrotki wykonali soliści.

Następnie w mistycznej atmosferze odegrano Ucztę u Szymona, w czasie której Maria namaściła stopy Jezusa „na pogrzeb”. Gest Marii rozumiał tylko Jezus, bo wiedział, co Go czeka.  Kulminacją była scena zdrady Judasza.

– Czy mam iść za Nim? Nie, coś mnie wstrzymuje. Mistrz jest dla mnie coraz bardziej niezrozumiały, coraz mniej mnie pociąga. Ciągle mówi o rozłączeniu, śmierci, o krzyżu… Muszę się zastanowić, czy nie lepiej wycofać się z tego towarzystwa, póki jeszcze nie jest za późno – mówił Judasz.

Podczas posiedzenia Wysokiej Rady, Kajfasz, najwyższy kapłan, wypowiada proroctwo mówiące o tym, że Jezus umiera za cały naród.

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej swoimi korzeniami sięga XVII wieku. Na Dróżkach Kalwaryjskich odgrywane są sceny męki Chrystusa począwszy od Wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy. Punktem kulminacyjnym jest Wielki Piątek, kiedy w sanktuarium modli się kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów.

o. Tarsycjusz Bukowski | Biuro Prasowe Sanktuarium

fot. o. Franciszek Salezy Nowak OFM

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x