mat. sponsorowany

Dlaczego żelazo jest tak ważnym składnikiem pokarmowym? Niedobór, przed którym można się uchronić

Jego niedobór może dotknąć zarówno kanapowców, jak i osoby aktywne, które dbają o swoje zdrowie. Żelazo to jeden z najważniejszych składników odżywczych, który bierze udział w procesie produkcji czerwonych krwinek. Bez tego mikroelementu zaczynamy szybciej się męczyć i odczuwać szereg niepokojących dolegliwości. Czy wiesz, jak się chronić przed niedokrwistością?

Żelazo – co warto wiedzieć o tym pierwiastku?

Czy wiesz, że żelazo stanowi składnik wielu enzymów, które warunkują zachodzenie fizjologicznych procesów w organizmie? Ta substancja jest niezbędna do syntezy hemoglobiny odpowiadającej za rozprowadzanie tlenu pomiędzy tkankami. Uczestniczy także w wytwarzaniu energii potrzebnej nie tylko do treningów, ale także do codziennego działania. Organizm człowieka dość dobrze przyswaja żelazo hemowe, które występuje w produktach odzwierzęcych. Owoce i warzywa zawierają żelazo niehemowe – ta odmiana pierwiastka charakteryzuje się o wiele słabszą wchłanialnością na poziomie 2-5%. Mężczyźni potrzebują około 10 mg żelaza na dobę, a panie aż 18 mg. Te różnice wynikają przede wszystkim z kobiecego cyklu menstruacyjnego, który prowadzi do comiesięcznej utraty krwi.

Anemia, czyli sygnał alarmowy, którego nie wolno lekceważyć

Długotrwały niedobór żelaza z reguły prowadzi do anemii. To schorzenie zdecydowanie częściej dotyka kobiety, jednak należy pamiętać, że niedokrwistość występuje zarówno wśród osób aktywnych, jak i ludzi unikających ruchu. Sportowcy mogą się jej nabawić poprzez złe ocenianie swojego zapotrzebowania kalorycznego, a zwolennicy statycznego trybu życia często spożywają produkty wysoko przetworzone, które nie dostarczają odpowiednich porcji składników odżywczych. Anemię da się dość szybko rozpoznać ze względu na charakterystyczne objawy, na przykład:

  • senność,
  • przemęczenie,
  • łamliwość włosów i paznokci,
  • bladą skórę,
  • powolną regenerację,
  • problemy z koncentracją,
  • kołatanie serca.

Powyższe objawy mogą towarzyszyć anemii lub innym niedoborom albo schorzeniom, dlatego w przypadku gorszego samopoczucia zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania diagnostyczne. Preparaty uzupełniające poziom żelaza kupisz w sklepie z suplementami diety mybionic.pl.

Diagnostyka niedoboru żelaza – jak rozpoznać, że potrzebujemy większych dawek tego minerału?

Osłabienie i inne dolegliwości przypominające anemię nie wystarczą, aby jednoznacznie stwierdzić niedobór żelaza. Jedynym wiarygodnym sposobem na potwierdzenie niedokrwistości są badania krwi – morfologia z oznaczeniem erytrocytów, hemoglobiny, hematokrytu, MCV, MCH i MCHC. Interpretacja wyników to zadanie lekarza pierwszego kontaktu – nie powinniśmy tego robić na własną rękę, ponieważ w ten sposób możemy sobie zaszkodzić. Jeżeli medyk stwierdzi anemię, konieczne będzie wdrożenie suplementacji, a w niektórych przypadkach zostanie zlecona pogłębiona diagnostyka, która pozwoli ustalić źródło niedokrwistości.

Jak wygląda leczenie anemii wynikającej z niedoboru żelaza?

Jeżeli zbyt niski poziom żelaza zostanie wykryty we wczesnym stadium, to często wystarczy zwykła zmiana nawyków żywieniowych, aby sytuacja powróciła do normy. Warto wzbogacić swoją dietę o czerwone mięso, drób, ryby i owoce morza. Wegetarianie powinni sięgnąć po suplementy diety będące bogatym źródłem żelaza. W przypadku poważnej anemii lekarz przepisze preparaty o bardzo wysokiej zawartości tego pierwiastka, a w sytuacjach zagrażających zdrowiu pacjenta zaleci wlewy z żelaza.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x