Na chwilę obecną nie mamy możliwości skutecznej walki z pandemią Coronavirusa. Przy okazji badań chorych na choroby neurologiczne, w tym na chorobę Parkinsona, jako jeden z pierwszych na świecie zaobserwował wśród badanych w Lublinie pacjentów skuteczność amantadyny w infekcji SARS-CoV-2 – prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak z Lublina. Czy zatem tani lek będący już na rynku może zwalczyć Covid? Pomóc odpowiedzieć na to pytanie postanowił Burmistrz Augustyn Ormanty, zapraszający polskich profesorów do współpracy z Kalwarią.
Profesor Rejdak wraz z profesorem Pawłem Griebem z Polskiej Akademii Nauk, jako pierwsi na świecie opisali możliwe ochronne działania amantadyny w infekcji COVID-19 u pacjentów z chorobami neurologicznymi. Ich doniesienia niedawno potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, którzy również na poważnie zainteresowali się tematem amantadyny w terapii COVID-19. Aby wykazać jednak skuteczność leku, potrzeba testów. Mając więc na myśli zdrowie mieszkańców, a także pomoc w realnym uzyskaniu brodni do walki z pandemią, w połowie lutego br. Burmistrz Ormanty, skierował list intencyjny w sprawie włączenia mieszkańców gminy w proces badań klinicznych związanych z leczeniem amantadyną. List skierowano do dr Włodzimierza Bodnara i prof. Konrada Rejdaka – Kierownika Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Na wystosowane zapytanie o podjęcie współpracy pozytywnie odpowiedział Jarosław Bodnar z Przychodni Optima w Przemyślu, a także prof. Konrad Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, którzy bardzo pozytywnie zareagowali na inicjatywę i zaprosili do współpracy. Zgodnie z protokołem ważny jest udział jednostki szpitalnej, w której zlokalizowany jest oddział COVID-owy – mówi prof. Konrad Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i zaznacza: Do badania i leczenia kwalifikować się będą pacjenci z potwierdzoną infekcją SARS-CoV-2 ale bez niewydolności oddechowej, którzy przebywają w szpitalu pod obserwacja w związku z obecnością chorób współistniejących.
Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty złożył deklarację współpracy przy realizacji projektu związanego z oceną skuteczności leczenia amantadyną mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska, jednocześnie do Barbary Bulanowskiej Dyrektor Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach zwrócił się z prośbą o spotkanie podjęcia przez Szpital w Wadowicach współpracy z Katedrą i Kliniką Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
W najbliższych dniach dojdzie do spotkania Burmistrza Miasta Augustyna Ormantego z władzami Szpitala.
Warto zaznaczyć, że jeżeli stosowanie amantadyny(…), wiązałoby się z takim niebezpieczeństwem, już dawno światowej sławy autorytety w dziedzinie wirusologii, chorób zakaźnych, immunologii czy genetyki zalecałyby wycofanie jej z leczenia w neurologii. A jest przecież stosowana przez setki tysięcy pacjentów na całym świecie, również u tysięcy pacjentów neurologicznych, którzy przeszli lub przechodzą COVID-19 – mówi dr Marek Derkacz. O zarzutach względem Amantadyny i ich odparciu przeczytamy w artykule: Amantadyna pomoże w leczeniu COVID-19?
Czy Polscy naukowy zatrzymają pandemię i czy dzięki włączeniu się Kalwarii do badań, wrócimy do normalności? Na te pytania czas odpowie…
fot. Paige Foster from FreeImages
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Od poniedziałku 18 listopada do piątku 22 krajówka w Kalwarii na odcinku rynku będzie zamknięta w godz. 9.00-14.00
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości