Czy Sejmik Województwa Małopolskiego przedłuży czas na wymianę pieców?

Wczorajszy wpis (27 stycznia 2022 r.) Radnego Wojewódzkiego Rafała Stuglika o przedłużeniu terminu wymiany pieców, spowodował ożywioną dyskusję w internecie na tematy związane z wymianą kotłów i ochrony powietrza w Małopolsce.

Przytoczmy ów wpis:

W styczniu 2017 roku, Sejmik Województwa Małopolskiego uchwalił 6-letni okres przejściowy na wymianę pozaklasowych „kopciuchów”, czyli starych pieców na węgiel i drewno, które nie spełniają norm emisji co najmniej 3 klasy. Po 1 stycznia 2023 roku, właściciele starych pieców muszą liczyć się z karą.
Otrzymuję coraz więcej sygnałów od mieszkańców województwa małopolskiego, że ten termin należy wydłużyć o kilka lat. 
Kierując się argumentami społecznymi, ekonomicznymi i zdrowym rozsądkiem, przychylam się do tych głosów.
 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Radnego Wojewódzkiego, zadając mu pytania: o jakim okresie możemy mówić i kiedy należy spodziewać się dyskusji na ten temat w Sejmiku. Oto co odpowiedział Pan Radny. 

Mam nadzieję że do dyskusji na forum Sejmiku Województwa Małopolskie dojdzie niedługo. Warto podkreślić, że Sejmik na zmianę uchwały ma czas do końca roku. Mam nadzieję, że mój wpis zasygnalizował problem, który wkrótce zostanie rozwiązany. Musimy pamiętać, że czas pandemii oraz trudności z dostępem do specjalistów mocno utrudniły wymianę pieców. Nie można również zapominać o względach ekonomicznych. Moim zdaniem dodatkowe kilka lat powinno wystarczyć, do poprawy sytuacji. Chciałbym ponadto podkreślić, korekta terminu nie wstrzyma wymiany pieców przez mieszkańców, którzy dokonywali tego nawet przed powstaniem uchwały. W tej sprawie liczę na mądrość mieszkańców Naszego Województwa, dla których czyste powietrze jest naturalnym dobrem – mówi Rafał Stuglik.

W najbliższych miesiącach przekonamy się, czy Sejmik Województwa podejmie ten temat. 

0 0 votes
Article Rating

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x