Czy Kalwaria pozbędzie się smogu za pomocą strzelania do niego?

Gmina Kalwaria Zebrzydowska przystąpiła do projektu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który bada możliwość zmniejszenia zanieczyszczeń pyłów, poprzez wyrzucenie go w wyższe warstwy atmosfery za pomocą „armaty”. Pyły wyrzucone za pomocą generatora fali uderzeniowej będą roznoszone na znanej zasadzie „wysokich kominów”. Testy urządzania będą trwały od 10 stycznia do 15 lutego.

Więcej informacji zawartych jest w informacji Urzędu Miasta:

Mając na względzie zdrowie mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska oraz stan jakości powietrza pragnę poinformować, że Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie przystąpił do realizacji projektu pt. „Opracowanie systemu interwencyjnej redukcji stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu”.

Celem projektu jest przeprowadzenie szeregu badań przy użyciu generatora fali uderzeniowej mających w interwencyjny sposób zredukować przekroczenia normowe stężeń pyłów PM2.5 i PM10 z możliwie jak największego obszaru, a tym samym przeciwdziałać tworzeniu się smogu na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska. Wynalazek może poprawić stan powietrza w naszej gminie. Reasumując chodzi o rodzaj „działa”, które strzela w powietrze falą uderzeniową i dźwiękową. Wystrzał z tuby generuje huk i falę uderzeniową, która wypycha smog kilkaset metrów w górę – poza zasięg nosów i płuc mieszkańców. Pył PM 10 wystrzelony w górę nie będzie już groźny dla ich zdrowia. Podobnego urządzenia rolnicy używają do ochrony pól przed gradem, lecz zdaniem naukowców AGH urządzenie sprawdzi się też w walce ze smogiem.

W związku z powyższym, informujemy, iż od 10 stycznia 2022 r. do 15 lutego 2022 r. na terenie Zakładu Mebloform Sp. z o.o. zlokalizowanego przy al. Jana Pawła II 5, 32-130 Kalwaria Zebrzydowska w godzinach od 7.00 do 20.00 może dochodzić do hałasu w związku z prowadzeniem badań naukowych przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Planowane uruchamianie generatora będzie następowało w okresach zagrożenia wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów. Z uwagi na nieprzewidywalność warunków pogodowych nie jesteśmy w stanie określić konkretnych dat oraz godzin uruchomienia generatora. Informacje o planowanych testach będą przekazywane za każdym razem na bieżąco na stronie internetowej Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.

Będziemy przyglądać się badaniom i zobaczymy na wykresach stężenia zanieczyszczenia czy to działa.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
adam
adam
13 stycznia 2022 06:19

czy wczoraj był wieczorem test ?
chałas nie do wytrzymania, strzały, huk, taka instalacja to może pracować ale z dala od domów, mój kot stwierdził, że on pierd… takie testy i wyprowadza się z domu. A za jego nerwicę będzie płaciło AGH.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x