mat. Powiat Wadowicki

Coś się zaczyna, a coś się zakończyło

Kadencję zaczęli z przytupem – tak jeden z mieszkańców podsumował wydarzenia ostatnich tygodni w Starostwie Powiatowym w Wadowicach, a precyzyjniej – podpisanie trzech dokumentów i odbiór prac na jednej z ważniejszych powiatowych dróg.

 

– To prawda. Pierwsze tygodnie tej kadencji samorządu powiatowego, były bardzo intensywne. Ale zapewniam, że kolejne miesiące i lata będą podobne. Wiele osób ocenia, że miniona kadencja była bardzo udana dla Powiatu Wadowickiego. W myśl zasady, że kto nie idzie do przodu, ten się cofa, chcemy, żeby obecna była jeszcze lepsza. Będziemy kontynuować wszystkie ważne projekty zaplanowane i już rozpoczęte, a także realizować własne pomysły na rozwój powiatu i uczynienie go – oczywiście w zakresie naszych kompetencji – miejscem jak najbardziej przyjaznym mieszkańcom i gościom – deklaruje starosta Mirosław Sordyl.

Wśród projektów, które zaplanowano jeszcze w poprzedniej kadencji, są m.in. dwa duże przedsięwzięcia drogowe i jedno związane z powiatową oświatą. To właśnie ich dotyczą podpisane ostatnio umowy, które zrodziły opinie, jak ta zacytowana na początku tego artykułu.

 

Po kolei… 28 maja br. starosta M. Sordyl oraz wicestarosta Wojciech Polak podpisali z wykonawcą umowę na przebudowę drogi powiatowej nr 1707K Brody – Palcza oraz przebudowę i rozbudowę drogi powiatowej nr 1731K Stryszów – Klecza Dolna. Przedsięwzięcie zostanie dofinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych kwotą blisko 9,5 mln zł. To 95 procent kosztów całej inwestycji.

W przypadku drogi 1707K zmodernizowany zostanie odcinek leżący w Lanckoronie. Przedsiębiorstwo Budowlano – Drogowo – Mostowe DROG-BUD ze Spytkowic nie tylko przebuduje jezdnię na odcinku blisko 900 metrów, ale także m.in. wybuduje chodnik (ponad 900 m.). Jeśli chodzi o drogę nr 1731K, to prace obejmują odcinki traktu leżące w Kleczy Górnej i Barwałdzie Dolnym. Również w tym przypadku zostanie m.in. przebudowana jezdnia (ponad 2 km) i wybudowany chodnik (ok. 510 metrów). Cała inwestycja zakończy się najpóźniej w lipcu przyszłego roku.

Innym ważnym, wyczekiwanym przez mieszkańców i samorządowców projektem jest rozbiórka istniejącego i budowa nowego mostu w Bachowicach w ciągu drogi powiatowej nr 1769K Spytkowice – Bachowice – Witanowice. Umowę na wykonanie tej inwestycji starosta oraz wicestarosta podpisali 4 czerwca br. Koszt przedsięwzięcia to ponad 1,3 mln zł. 95% tej kwoty pokryje dofinansowanie z Polskiego Ładu – na ten projekt otrzymaliśmy prawie 1,27 mln zł. Prace, które mają być wykonane do końca listopada tego roku, zrealizuje firma Mosty Bielsko-Biała Mateusz Kubica. Nowa przeprawa będzie jednoprzęsłowa o konstrukcji żelbetowej płytowej. Będzie miała długość 5,5 metrów. Na moście zaprojektowano jezdnię o zmiennej szerokości od 7 m. oraz prawostronny chodnik dla pieszych o szerokości min. 2 m.

Z dróg przenieśmy się do szkół, a konkretniej do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie. W miniony piątek, 7 czerwca starosta M. Sordyl i członek Zarządu Powiatu Sebastian Mlak podpisali tutaj z Tomaszem Kupczakiem, prezesem Przedsiębiorstwa Budowlanego Fraktal w Żywcu umowę na wykonanie robót budowlanych związanych z utworzeniem w placówce Branżowego Centrum Umiejętności (BCU). Jeszcze w 2023 roku polski rząd przyznał na całe przedsięwzięcie (stworzenie, wyposażenie i inne elementy projektu) 12 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy. Cała inwestycja będzie kosztować blisko 15 mln zł, Powiat Wadowicki dołoży więc do niej ok. 3 mln zł. Jak będzie wyglądać andrychowskie Centrum? – Przewidujemy połączenie szkoły z warsztatami szkolnymi, dobudowując ok. 1500 mkw. W nowym budynku będzie mieścić się pięć pracowni szkoleniowych: spedycji drogowej i telematyki, symulacji obsługi spedycyjnej, procesów spedycyjnych, spedycji intermodalnej, wirtualnej rzeczywistości oraz aula i zaplecze socjalne. Przy warsztatach szkolnych zostanie utworzona hala, w której będzie odbywać się część praktyczna szkoleń. Do placówki zostaną zakupione nowoczesne pomoce dydaktyczne. Pozostałe wydatki to m.in. szkolenia, kursy, materiały dydaktyczne, opłaty certyfikacji i walidacji oraz promocja projektu – wylicza Anna Szewczyk, koordynator w Biurze Projektów Edukacyjnych w Starostwie Powiatowym w Wadowicach. Zgodnie z umową, prace mają się zakończyć w grudniu tego roku. Młodzież i dorośli mieszkańcy naszego powiatu, którzy chcą poszerzać swoją wiedzą i umiejętności, dostaną więc prezent pod choinkę😊 Dodajmy jeszcze, że zgodnie z rządowymi planami w Polsce powstanie 120 BCU, w liczącym 22 powiaty województwie małopolskim – 12., z tego dwa w Powiecie Wadowickim!

 

Na koniec napiszmy o dużej inwestycji, którą oficjalnie zakończono 10 czerwca br. Chodzi o przebudowę drogi powiatowej nr 1782K Kalwaria – Brzeźnica w miejscowościach Stanisław Górny i Wysoka. W ciągu kilkunastu miesięcy swoje oblicze kompletnie zmieniło ponad 2,6 km tego traktu. Dodatkowo, na długości ok. 1 km wybudowano chodnik. Całość kosztowała ok. 10,3 mln zł, z czego ponad 8,3 mln zł powiat pozyskał z Polskiego Ładu.

Do inwestycji na powiatowych drogach, w oświacie czy np. służbie zdrowia, będziemy wracać. Tak więc CDN

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
jadzia
jadzia
13 czerwca 2024 11:32

dlaczego nie są publikowane zarządzenia ? co jest ukrywane ?

z242
1
0
Would love your thoughts, please comment.x