fot. Powiat Wadowicki

Chodniki przy drogach powiatowych. Nagroda za to, co wykonano i plany na przyszły rok

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski po raz czternasty  zorganizowało Konkurs Samorządowy im. Grzegorza Stecha „Bezpieczne drogi w Małopolsce – budujemy chodniki i ścieżki rowerowe”. Podobnie jak rok temu Powiat Wadowicki otrzymał jedno z wyróżnień – tym razem była to Srebrna Płyta Chodnikowa. Czy jest szansa na kolejną taką nagrodę? Wiele wskazuje na to, że tak.

 

Rok temu Powiat Wadowicki został wyróżniony tytułem „Złota Płyta Chodnikowa” za wykonanie w 2021 roku 5485 metrów bieżących trotuarów przy drogach powiatowych. Tym razem Piotr Lempart – kierownik Wydziału Dróg Powiatowych w wadowickim starostwie, odebrał w Krakowie tytuł „Srebrnej Płyty Chodnikowej”. Kapituła konkursowa przyznała ją za wykonanie w 2022 roku przez Powiat Wadowicki 4 371 mb chodników. Nowe odcinki powstały m.in. w Andrychowie, Sułkowicach, Rzykach, Kopytówce, Stanisławiu Dolnym, Spytkowicach, Izdebniku, Łękawicy, Stryszowie, Tomicach, Choczni, Nidku, Kleczy Dolnej i Gierałtowicach. Łącznie na budowę chodników w ubiegłym roku wydano nieco ponad 4,3 miliona złotych (na ten cel powiat pozyskał m.in. środki rządowe).

W 2023 roku samorząd powiatowy – jeśli chodzi o inwestycje drogowe – skupił się głównie na modernizacji i przebudowie kolejnych odcinków dróg. Nie znaczy to, że zapomniał o budowie chodników. Blisko 900 metrów nowego trotuaru wykonano w Nidku.

W nadchodzącym roku inwestycji, które sprawią, że piesi poczują się bezpieczniej, będzie dużo. Nowe odcinki chodników powstaną m.in. przy drodze powiatowej w Wysokiej i Stanisławiu Górnym, we Frydrychowicach, Gierałtowicach, Wieprzu a także w Tomicach, Choczni i Spytkowicach. Trzy ostatnie inwestycje będą dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (80 proc. kosztów kwalifikowalnych zadań) a umowy z wykonawcami już podpisano.

W Choczni przy drodze powiatowej nr 1736K powstanie blisko 230 metrów nowego chodnika. Roboty wykona firma Bruk-Spec-Plus” ze Śleszowic. Prace powinny zakończyć się do początku czerwca przyszłego roku. Wykonawca otrzyma za nie nieco ponad 420 tys. zł. Również do pierwszych dni czerwca 2024 roku powinien powstać nowy odcinek trotuaru w Tomicach przy drodze powiatowej nr 1764K. W tym przypadku wykonawcą prac będzie Przedsiębiorstwo Budowlane „MASTER-BRUK” ze Śleszowic. Koszt inwestycji to blisko 495 tys. zł a obok środków rządowych i z budżetu powiatu, będzie ona współfinansowana przez gminę Tomice. Do 11 czerwca przyszłego roku kolejny odcinek chodnika powstanie także w Spytkowicach przy drodze powiatowej nr 1774K. Przetarg na wykonanie 224 mb trotuaru wygrało Przedsiębiorstwo Budowlane „BRUK – SPEC” ze Śleszowic. Za należyte wykonanie robót ma otrzymać niespełna 305 tys. zł.

Do tematu przyszłorocznych inwestycji samorządu powiatowego na i przy drogach powiatowych będziemy powracali.

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x