materiały prasowe CBA

CBA dokonało zatrzymania w Kalwarii w związku z wyłudzeniami VAT

Agenci z Delegatury CBA w Rzeszowie zatrzymali 5 osób – biznesmenów –  głównie  zajmujących się przestępczością gospodarczą m.in. wyłudzeniami podatku VAT, wprowadzaniem do obrotu dokumentów księgowych poświadczających nieprawdę – tzw. „pustych faktur”. Funkcjonariusze CBA wkroczyli do akcji jednocześnie w wielu miejscach, by nie dopuścić do zatarcia śladów bądź utraty dowodów przestępstwa.

Fikcyjne faktury VAT wystawione przez nich i zabezpieczone przez funkcjonariuszy CBA opiewają na kwotę blisko 10 milionów złotych, ale ustalenia wskazują, że było ich znacznie więcej, proceder funkcjonował na większą skalę. Łączna kwota nierzetelnych faktur może sięgać nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Jak wynika z ustaleń rzeszowskich agentów CBA zatrzymani działali na terenie całej Polski, wprowadzając swoim działaniem w błąd pracowników urzędów skarbowych.  Łańcuszek firm prowadził pomiędzy sobą pozorny obrót towarami, które następnie również fikcyjnie opuszczały terytorium Polski. Grupa była hermetyczna i hierarchiczna, każdy z zatrzymanych miał określone do wykonania zadania. Unikano kontroli poprzez podawanie lipnych adresów.

Jak się dowiadujemy, funkcjonariusze CBA wkroczyli do akcji jednocześnie w wielu miejscach, w Jarosławiu, Krakowie i Kalwarii Zebrzydowskiej, by nie dopuścić do zatarcia śladów bądź utraty dowodów przestępstwa.

Wśród zatrzymanych jest dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej – Dominik S., Witold K., którzy oprócz zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszą zarzuty dotyczące poświadczenia nieprawdy w fakturach VAT, wystawionych na różne podmioty gospodarcze i udzielenia pomocy innym osobom w narażeniu na uszczuplenie podatku VAT, w tym:

  • zarzuty wobec Dominika S. dotyczą 189 faktur VAT oraz pomocy w narażeniu na uszczuplenie podatku VAT w kwocie 1.494.008,00 złotych,
  • zarzuty wobec Witolda K. dotyczą 69 faktur VAT oraz pomocy w narażeniu na uszczuplenie podatku VAT w kwocie 2.182.332,00 złotych.

Popełniali przestępstwa związane z działalnością grupy

Wśród zatrzymanych są również trzy osoby, którym zarzuca się popełnienie przestępstw związanych z działalnością tej grupy przestępczej.

Jacek A., Robert T. i Beata T. usłyszą zarzuty dotyczące  użycia w dokumentacji księgowej i wykazania w deklaracjach podatkowych VAT-7, wystawionych 10 faktur VAT oraz narażenia podatku VAT na uszczuplenie w kwocie 105.705,00 złotych.

Po przeprowadzeniu czynności dowodowych z udziałem podejrzanych prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych.

Ustalenia śledztwa

Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego grupa działała w okresie od 2013 do 2016 roku, w Jarosławiu, Krakowie i innych miejscowościach na terenie całego kraju. Zajmowała się popełnianiem przestępstw przeciwko mieniu, polegających na wyłudzeniu podatku VAT poprzez tworzenie fikcyjnej dokumentacji kupna-sprzedaży towarów oraz przestępstw skarbowych przeciwko obowiązkom podatkowym związanych z wystawianiem nierzetelnych faktur VAT w celu obniżenia podatku należnego i spowodowania uszczupleń należności publicznoprawnych wielkiej wartości.

Zgromadzone materiały trafią do Podkarpackiego Zamiejscowego Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, gdzie zatrzymani usłyszą zarzuty karne.

Czynności rzeszowskiego CBA w śledztwie trwają, badane są kolejne wątki. Dłuższa lista zatrzymanych i zarzutów może być tylko kwestią czasu.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x