Życie zakonne jest ważną częścią rzeczywistości Kościoła Katolickiego. Widzimy habity: białe – dominikańskie, brązowe – franciszkańskie, szare – albertyńskie, wiele różnorakich habitów sióstr zakonnych z ich wyszukanymi często welonami. Widok ten tak mocno wpisał się w krajobraz struktur Kościoła, że nie wyobrażamy sobie, aby nagle miał zniknąć. Zakony i ich charyzmaty to wielkie bogactwo Kościoła. Ich wielość i różnorodność to wzbogacenie Kościoła nie tylko zewnętrzne – ,,kolorowe habity”, ale nade wszystko duchowe. Jak ogród z wieloma kwiatami tworzy jedną, harmonijną całość, tak różnorodność duchowych tradycji odpowiada potrzebom wspólnoty wierzących niezmiernie ją ubogacając.
Życie zakonne kojarzy się z tajemnicą. To chyba ze względu na klauzurę – przestrzeń życia, która zarezerwowana jest dla zakonników. Tam mają oni swoje miejsce chronione przed światem zewnętrznym, aby móc łatwiej spotkać się z Bogiem na modlitwie. Niektórzy myślą, że życie zakonne to życie nudne i leniwe. A o tych którzy na takie życie się decydują – myślą, że czynią to ze strachu przed wyzwaniami, jakie stawia przed człowiekiem świat. Niniejszą publikacją chcemy zaprosić czytelnika do zajrzenia przez moment do środka zakonnego życia. Jak przez uchylone drzwi, pragniemy pokazać, ile dzieje się w codziennym życiu bernardyna i jaki wpływ to ciche życie ma na otaczający świat. W pierwszej części przyjrzymy się drodze zakonnika. Etapy wzrostu od samego początku formacji w postulacie aż po ostatnie pożegnanie ze wspólnotą Braci podczas pogrzebu. W drugiej części dzielimy się owocami, które wydaje życie zakonne. Różnymi rodzajami pracy duszpasterskiej, kulturalnej, społecznej w Polsce i poza jej granicami.
Album powstał w wyniku ponad rocznej pracy pana Piotra Banasika, który z aparatem fotograficznym dokumentował nasze życie i pracę. Niech sam obraz mówi za siebie. To, co zobaczymy, okraszone jest tekstami z pism św. Franciszka z Asyżu, założyciela naszego Zakonu. Zdjęcia ułożyły się w opowieść dzięki panu Bartłomiejowi Taladze, który dokonał ich wyboru i jak klocki puzzli poskładał w całość. Obaj panowie związani są z Bernardynami. W jakimś stopniu są naszymi wychowankami … Może ta publikacja poruszy czyjeś serce i zachęci do wstąpienia w szeregi Bernardynów. A może uświadomi, że ten świat „za furtą” wcale nie jest szary i nudny, a zakonne życie jest pasjonujące i warte zaryzykowania …
o. Teofil Czarniak OFM – Minister Prowincjalny
z Wprowadzenia
fot. Calvarianum
za: Calvarianum [link do sklepu]
str. 86, format 250x 176 mm, oprawa miękka, tekst po polsku i angielsku
About Author
You may also like
-
Kawowy salon z polityką w tle – nową tradycją w Kalwarii?
-
Co polecamy na weekend 22-24 listopada
-
Dziś mija 80 lat od najtragiczniejszej katastrofy kolejowej w Polsce
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?