Urząd Miasta i Gminy w Kalwarii Zebrzydowskiej - fot. Andrzej Famielec

Burmistrz Ormanty nie wybuduje domu samopomocy za swojej kadencji

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej nie pała miłością do domu samopomocy, na który w 2017 r. Rada Miasta i Gminy przeznaczyła 200.000 zł.

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej nie pała miłością do domu samopomocy, na który w 2017 r. Rada Miasta przeznaczyła 200.000 zł.

Spoglądając na tempo realizacji projektu domu samopomocy w Kalwarii Zebrzydowskiej, na myśl przychodzi jedynie ostatnie dziesięć minut meczu Polska-Japonia. Wielokrotne pytania kierowane przez mieszkańców i radnych były rozmydlane przez zwyczajowe wodolejstwo Burmistrza. Przejdźmy zatem do konkretów.

14 grudnia 2017 r. Rada Miasta przyznaje rezerwę celową na utworzenie i funkcjonowanie Środowiskowego Domu Samopomocy lub jego filii na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska w wysokości 200.000,00 zł. Od tego momentu Augustyn Ormanty powinien zacząć realizować uchwałę Rady i wyjść na przeciw mieszkańcom gminy, poprzez szybkie jej zakończenie. Jednakże projekt (a raczej nazwijmy to stadium konceptualnym) zostaje zastopowany 26 kwietnia 2018 r., kiedy to do Urzędu Miasta wpływa wniosek w sprawie „podjęcia działań mających na celu budowę krytej pływalni na terenie miasta Kalwarii Zebrzydowskiej”. Burmistrz zaczyna więc optować za wnioskiem o połączenie Środowiskowego Domu Samopomocy z basenem, gdyż „zamysłem jest aby w/w basen spełniał dwie funkcje tj. rehabilitacyjną dla osób niepełnosprawnych oraz rekreacyjną”. Od razu wskazuje lokalizację swojego pomysłu na terenie przychodni zdrowia w Kalwarii Zebrzydowskiej (a może mieszkańcy pragną innej lokalizacji, ale z nimi nikt o tym jeszcze nie rozmawiał). Tym samym „termin opracowania koncepcji przy przychodni zdrowia zostanie wydłużony o 5 tygodni„. Najlepszą (a może najdroższą) częścią informacji jest fakt, że ta dodatkowa koncepcja, której wykonanie będzie kosztować 13.530 zł będzie jedynie „podstawą do dalszych analiz przedmiotowych w zakresie”. Zapraszam państwa do zapoznania się ze sprawozdaniem Burmistrza Augustyna Ormantego w punkcie 10 [link].

Trzynaście tysięcy za koncepcję (nie projekt), która spowoduje realizację domu samopomocy za pięć, a może nawet i dziesięć lat to sporo. Budowa basenu, to nie postawienie wiaty, czy adaptacja pomieszczeń. Na tym powinno się znać, chyba, że opóźnienia się powstanie Środowiskowego Domu Samopomocy z premedytacją. Na początku lipca, czyli po sześciu i pół miesiącach od decyzji Rady Miasta, pomimo interwencji Radnych Mikołajka, Zadory, Steli i licznych pytań mieszkańców nie uczyniono w sprawie realizacji domu nic, poza wydaniem 21 tysięcy złotych na koncepcje tego domu [link strona 3]. Jest to 10% kwoty przeznaczonej na na utworzenie i funkcjonowanie Środowiskowego Domu Samopomocy, a gdzie koszt projektu i jego realizacja?

Wielkimi krokami zbliża się kampania wyborcza, więc za pozostałe 179 tysięcy złotych Burmistrz w tej kadencji już nie zrealizuje Domu Samopomocy (no chyba, że jakimś cudem odpuści basen i zabierze się do pracy, którą zlecili mu Radni na wniosek mieszkańców).

Najsmutniejsze jest to, że Burmistrz uderza swoimi pomysłami w najsłabszych mieszkańców gminy. Oni potrzebują domu teraz, nie za 5-10 lat wraz z basenem (któremu nie jestem przeciwny).

Andrzej Famielec

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x