Budżet Powiatu Wadowickiego na 2023 rok uchwalony jednogłośnie. Jakie są plany inwestycyjne naszego samorządu?

Budżet Powiatu Wadowickiego na 2023 rok uchwalony jednogłośnie. Jakie są plany inwestycyjne naszego samorządu?

Nikt nie był przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu. Rada Powiatu jednogłośnie przyjęła wczoraj (22.12) budżet Powiatu Wadowickiego na 2023 rok. Rekordowe fundusze radni przeznaczyli na inwestycje. W przyszłym roku wydatki majątkowe Powiatu Wadowickiego wyniosą bowiem blisko 57 milionów złotych.

– To jest niełatwy, a zarazem bardzo ambitny budżet. Mimo ciężkich czasów nie chcemy spowalniać inwestycji, w końcu one są siłą napędową rozwoju. Jestem ogromnie wdzięczny radnym za jednomyślność. W trudnych czasach jedność w najważniejszych sprawach jest bardzo ważna. Nam udaje się ją utrzymać, a to dobry prognostyk na przyszłość – komentuje starosta Eugeniusz Kurdas.

Dochody budżetu powiatu na 2023 zaplanowano na poziomie 220 154 375, 29 zł. Wydatki wyniosą aż 259 614 786, 29 zł, z czego 202 946 414,44 zł to wydatki bieżące, a 56 668 371,85 – wydatki majątkowe.

Inwestycje drogowe pochłoną blisko 29 mln zł. Realizowane będą m.in. przedsięwzięcia, na które samorząd powiatowy uzyskał dofinasowanie z rządowego programu „Polski Ład”. Chodzi o modernizację, przebudowę bądź remont odcinków dróg powiatowych w: Wysokiej, Stanisławiu Górnym, Frydrychowicach, Przybradzu, Jastrzębi, Barwałdzie Górnym, Stryszowie, Zygodowicach oraz Andrychowie (ul. Lenartowicza). Ponadto np. kontynuowane będą prace na drodze powiatowej Kalwaria – Brzeźnica.

Duże kwoty (łącznie bisko 15 mln zł) zapisano na dalszy ciąg prac przy budowie hal sportowych przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Wadowicach oraz I Liceum Ogólnokształcącym w Andrychowie. W 2023 roku zaplanowano także dostosowanie budynku Zespołu Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

10 mln przeznaczono na kontynuację rozbudowy szpitala powiatowego w Wadowicach. Pieniądze zapisano ponadto m.in. na dotacje dla Ochotniczych Straży Pożarnych, zadania modernizacyjne służące ochronie środowiska w budynkach jednostek powiatowych czy realizację projektu „Cyfrowy Powiat Wadowicki”.

Jak widać, dużą grupę inwestycji stanowią zadania wieloletnie, które w mojej ocenie są strategiczne dla rozwoju naszego powiatu. Co ważniejsze – pozyskaliśmy na nie ogromne środki zewnętrzne. Takie wsparcie zawsze było istotne, a teraz staje się arcyważne. Raz jeszcze powtórzę – robimy wszystko, by mimo trudnych czasów, nie zahamować rozwoju powiatu. Wierzę, że wspólnymi siłami uda się nam bez większych komplikacji przejść przez niełatwy czas, realizując wszystko, co zaplanowaliśmy – podsumowuje starosta E. Kurdas.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x