mat. WCK Wadowice

Artystyczny weekend w WCK!

Wadowickie Centrum Kultury zaprasza na trzy premiery teatralne, które odbędą się w weekend 18 i 19 maja br. Miłośnicy teatru z pewnością nie będą narzekać na brak artystycznych wrażeń. W sobotę odbędzie się premiera spektakli teatrów młodzieżowych działających w WCK: Teatr „Próg” przedstawi sztukę pt. „Motyle nie krzyczą”, a młodzi aktorzy z Teatru „Sokół” zaprezentują spektakl na podstawie utworu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. „BABCIA I WNUCZEK, czyli NOC CUDÓW”. W niedzielę studenci Wadowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku skupieni w grupie teatralnej „A – TO – MY” wystąpią w sztuce Jewgienija Szwarca pt. „SMOK”. Tego dnia odbędzie się również wernisaż wystawy studentów WUTW podsumowujący ich roczną artystyczną pracę!

 

Harmonogram wydarzeń:

18 maja (sobota) br. godz. 17:00, sala teatralna WCK

Premiera autorskiego spektaklu muzycznego pt. „MOTYLE NIE KRZYCZĄ” w wykonaniu Teatru „PRÓG”.

Jedno jest pewne, to teatr w teatrze, w teatrze, w teatrze… Grupa młodych ludzi (podobno młodzi są znudzeni i pełni pretensji – u nas to nieprawda) skacze w nieznaną toń narracji, oddycha muzyką i tańczy gestami kłótni, miłości, niezrozumienia – aż do plątaniny wspólnych pieśni. Następuje eksplozja muzyki, śpiewu, świateł i kolorów. Posługując się zapomnianymi i współczesnymi technikami teatralnymi oraz aktorskimi, zespół snuje opowieść o poszukiwaniu siebie i własnej siły. To spektakl o odnajdywaniu tożsamości i swojego miejsca w grupie. To również opowieść o odzyskiwaniu własnego głosu. Wtedy, kiedy organizm jest dla niego barierą, i wtedy, kiedy jest się go pozbawianym, i wtedy, kiedy zagłusza go grupa.  Ale… Sprawa jest dużo bardziej złożona.

Spektakl przeznaczony jest dla każdej grupy wiekowej, ponieważ każdy w każdym wieku chce po swojemu być sobą. Przedstawienie zostało stworzone także z myślą o osobach niesłyszących. Sceny migane przez aktorów i sceny z napisami stanowią integralną część historii, przedstawionej w spektaklu.

W pewnym szarym mieście… rozbija się kolorowy cyrk/teatr i ma to ogromny wpływ na wszystkich. Dźwignią zdarzeń jest osoba Mima, który nie mówi, Śpiewaczki, która śpiewa, Burmistrza, który rządzi, Szefa cyrku/teatru, który też rządzi, i tajemniczej Kwiaciarki… A może to zupełnie inne postacie? Może to Listonosz, może Sąsiadka, może ktoś, kto mieszka w kartonie? Na serio i z przymrużeniem oka. Więcej mrużenia oka.

Reżyseria: Bartosz Nowakowski

Jak mówi Bartosz Nowakowski: O czym krzyczą “MOTYLE NIE KRZYCZĄ”? Krzyczą o ciszy. To historia wszystkich tych, którzy nie przebijają się przez zgiełk współczesnej rzeczywistości. To nie musical, który jest musicalem zbudowanym z ciszy, migania i gestów. Pełnym muzyki. To nie monodram, który jest monodramem w wielu osobach. Pełnym słów i niewypowiedzianych myśli. Nie usłyszysz i nie zobaczysz, jeśli nie przyjdziesz.

 

18 maja (sobota) br. godz. 19:00, sala kameralna WCK

Premiera spektaklu pt. „BABCIA I WNUCZEK, czyli NOC CUDÓW” w wykonaniu Teatru „Sokół” na podstawie utworu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Tekst „magika i małpiszona” (1905-1953) jest udramatyzowaną kpiną z tych, którzy nie mogą pogodzić się z upływem czasu i podążającymi za nim zmianami społecznymi i obyczajowymi i uparcie trzymają się staroświeckich stereotypów nie bacząc na to, że tracą kontakt z rzeczywistością.

Reżyseria: Paweł Buszewicz

 

19 maja (niedziela) br. godz. 15:30 i 18:00, sala kameralna WCK

Premiera spektaklu pt. „Smok” Teatru WUTW „A-TO-MY” na podstawie sztuki Jewgienija Szwarca w tłumaczeniu Jerzego Pomianowskiego. Spektakl jest adaptacją jednej z „baśni dla dorosłych” rosyjskiego dramaturga (1896-1958), który w swej opowieści o Lancelocie ukazuje bezradność społeczności niewielkiego miasteczka wobec bezwzględnej władzy roztaczanej nad nimi przez tytułowego Smoka. Problem tkwi jednak nie tyle w fizycznej słabości mieszkańców, ile w ich przyzwyczajeniu do systemu, który sprawuje nad nimi władzę i strach przed zmianą. Bo „jedyny sposób uchronienia się od smoków, to mieć własnego smoka”.

Reżyseria: Paweł Buszewicz

 

19 maja (niedziela) br. godz. 17:00, hol teatralny WCK

Wernisaż wystawy prac plastycznych i rękodzieła studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku skupionych w grupach pn. Studio Farby i Płótna działającej pod kierunkiem Anety Lachendro oraz Rękodzieło Artystyczne prowadzone przez Danutę Biernat.

 

Wstęp na spektakle jest bezpłatny, a wejściówki są do odebrania w sekretariacie WCK.

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x