Akcja Bezpieczny przejazd na ul. św. Floriana w  Kalwarii Zebrzydowskiej

To już kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Jej celem jest przede wszystkim podnoszenie świadomości kierowców na temat zagrożeń, wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach.

Jak co roku, policjanci ruchu drogowego  z wadowickiej komendy włączyli się w akcję profilaktyczną „Bezpieczny przejazd kolejowy” i wspólnie z  pracownikami Polskich Linii Kolejowych w Nowym Sączu oraz funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei w Oświęcimiu, propagowali bezpieczne zachowania przy przejeździe kolejowym na terenie powiatu wadowickiego.  

Wspólne działania zorganizowano 6 sierpnia br. w okolicy przejazdu kolejowego przy ul. św. Floriana w  Kalwarii Zebrzydowskiej. Mundurowi zatrzymywali kierujących i wręczali im ulotki promujące akcję z przepisami w tym zakresie oraz gadżety związane z „bezpiecznym przejazdem”. Ponadto przekazywali cenne porady dotyczące bezpiecznego zachowania.

Pamiętajmy, że pociąg zawsze ma pierwszeństwo. Zbliżając się do przejazdu kolejowego należy zwolnić oraz upewnić się, czy nie zbliża się pociąg. Na przejazdach należy uważać szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności, a dojeżdżając do przejazdu należy poruszać się z taką prędkością, która umożliwi w razie potrzeby zatrzymanie pojazdu w bezpiecznej odległości  przed torami kolejowymi. Nigdy nie wjeżdżamy na przejazd, jeśli rogatki opuszczają się lub nie są w pełni podniesione oraz gdy sygnalizator nadaje czerwone światło. Jeśli przed przejazdem kolejowym widnieje znak pionowy STOP, należy bezwzględnie zatrzymać pojazd, a następnie upewnić się czy nie nadjeżdża pociąg. 

Przyczyną większości wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie i niestosowanie się do znaku „STOP” czy wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone. Tak samo często zachowują się piesi i rowerzyści. Pamiętajmy, że kierując pojazdem jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za naszych pasażerów, którymi często są nasi najbliżsi.
Więcej informacji znajduje się na stronie Polskich Linii Kolejowych S.A. https://www.bezpieczny-przejazd.pl/

tekst i foto: KPP w Wadowicach

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x