Złote popołudnie w Dworze Stryszów

ZŁOTE POPOŁUDNIE to unikatowe doświadczenie artystyczne i edukacyjne – piękny kostiumowy piknik w klimatycznym Dworze w Stryszowie (oddział Zamku Królewskiego na Wawelu), którego tematem przewodnim w tym roku są „Wszystkie odcienie zieleni”.

 

Datowanie proponujemy szerokie: od początku XIX w po początek XX, a ponieważ w tym roku elementem programu będą warsztaty fotograficzne możecie oczekiwać, że po wydarzeniu zasypią Was fotograficzne pamiątki.

PROGRAM 17.08.2024

13:00 rozpoczynamy Złote Popołudnie
O tej samej godzinie ruszają warsztaty malarskie „Paleta modnych zieleni” prowadzone przez „Las i Niebo”, a także warsztaty kompozycji kwiatowych z Justyną Stasik – Justyna będzie czekać na Was przy swoim warsztacie do końca dnia
14.00 wykład „Wszystkie odcienie zieleni” dr Marii Molendy oraz prezentacja sukien i żurnali modowych

15.00 wernisaż wystawy „Wszystkie odcienie zieleni”
15:30 Spacer z drzewami, na który zabierze nas dr Krzysztof Kapała z Ogrodu Botanicznego UJ

16:30 Zielenie w mieszczańskim stroju żywieckim – prezentacja strojów i opowieść o nich przygotowana przez Dorotę Firlej kustoszkę Muzeum Miejskiego w Żywcu
17:00 wspólne zdjęcie i sesje fotograficzne inspirowane grafikami z żurnali modowych
18.00 koncert Wassima Ibrahima „Mistyka romantyzmu”, a poza tym w ciągu całego dnia możecie przysiąść do pozowania pannie Julii, potańczyć z Zieloną Wróżką (Kings Town Dancers), zapozować fotografom, spotkać się z cudnymi chartami z hodowli „Porcelanowa Piękność” i ogólnie relaksować się w dobrym towarzystwie.
Nie zapomnijcie o koszach piknikowych!
Szczegółowe informacje dotyczące programu i współtworzących go artystów dostępne są na naszej stronie: https://nomina.pl/…/wszystkie-odcienie-zieleni-zlote…/

Wszystkie odcienie zieleni.

O kolorze zielonym w modzie XIX i pocz. XX w.

Wystawa „Wszystkie odcienie zieleni” zainspirowana została nie tylko zachwytem nad zieleniami dawnych pięknych strojów i akcesoriów, ale również tak aktualną potrzebą refleksji nad naszym ekspansywnym stosunkiem do świata natury. Takie podejście nadaje ekspozycji charakter wyjątkowy i nowatorski, gdyż muzealne prezentacje kolekcji zabytkowych ubiorów nie odkrywają przed zwiedzającymi ponurych aspektów dawnej mody. Jest to również pierwsza tego typu wystawa w Polsce – skupiająca się na historii jednej wybranej barwy – i choć ma kameralny charakter, to zaskoczy nieszablonowym połączeniem wyjątkowych obiektów w zieleni: XIX-wiecznych sukien popołudniowych, prosto z eleganckich miejskich salonów, z odświętnymi ludowymi strojami; akwarelowych projektów sukien z pięknymi żurnalami i portretami.

Zieleń, jak chyba żaden inny kolor, symbolizuje ambiwalentny stosunek człowieka do natury. Świeże kolory odradzającej się wiosną roślinności czy zachwycające odcienie ptasich piór budziły skojarzenia z życiem i pięknem – nic zatem dziwnego, że starano się je naśladować w modzie, tworząc stroje oraz najróżniejsze akcesoria w całej bogatej palecie zieleni. Dziewiętnastowiecznych dekadentów przyciągały z kolei ponure skojarzenia łączące się z zielenią, jako kolorem rozkładu i groźnych zwierząt. Przez cały XIX i początek XX wieku zielenie cieszyły się mniejszym lub większym powodzeniem, a popytu na pewne odcienie długo nie powstrzymała nawet wiedza o śmiertelnym zagrożeniu, jakie tworzyły chemiczne barwniki niezbędne do ich uzyskania.

 

Wieczorny koncert pod hasłem „Mistyka romantyzmu” zagra Wassim Ibrahim – artysta, który urodził się w 1978 roku w Damaszku, w Syrii. W 1998 roku ukończył pierwsze studia wyższe z tytułem inżyniera budownictwa i w ciągu następnych siedmiu lat brał udział w licznych projektach budowlanych w Syrii. Następnie w 2005 roku rozpoczął studia na kierunku harmonia i kontrapunkt, które prowadziła prof. Bella Tagezieva w High Institute of Music (Wydział Teorii i Kompozycji) w Damaszku. Studia te ukończył w 2010 roku. Do Polski przyjechał w 2013 roku i tu, w roku 2015, uzyskał stopień magistra studiów kompozytorskich na Akademii Muzycznej w Krakowie, pod nadzorem prof. Józefa Rychlika. W 2019 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie (kierunek kompozytorski), współpracując z prof. Wojciechem Widłakiem. W latach 2010–2013 rozpoczął profesjonalną karierę akademicką jako nauczyciel w Higher Institute of Music w Damaszku, w Syrii, gdzie wykładał historię muzyki oraz prowadził zajęcia z harmonii i kształcenia słuchu. Był gościnnym wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz amerykańskich uczelni Viterbo i Wisconsin University w La Crosse, Wisconsin.

 

 

 

Koncepcja i scenariusz wystawy: dr Maria Molenda

Kuratorki: dr Maria Molenda, Justyna Żarnowska-Żmijowska

Dwór w Styszowie (oddział Zamku Królewskiego na Wawelu)

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x