fot. Powiat Wadowicki

W Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej powstanie Branżowe Centrum Umiejętności w zakresie obuwnictwa

Tradycja obuwnicza w regionie Kalwarii Zebrzydowskiej liczy sobie ponad 400 lat. Powiat Wadowicki oraz Polska Grupa Producentów Obuwia wspólnie zadbają o to, żeby nie zanikła. 6 czerwca 2023 roku władze powiatu podpisały z prezesem zarządu Grupy Karolem Kudrą umowę o partnerstwie. Dzięki tej współpracy przy kalwaryjskim Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej powstanie Branżowe Centrum Umiejętności w zakresie obuwnictwa.

Pieniądze na realizację przedsięwzięcia mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy – konkursu „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności (BCU), realizujących koncepcję centrum doskonałości zawodowej”. Nasz samorząd zabiega o niebagatelną kwotę, bo aż 10 milionów złotych. Umowa partnerska, którą zawarto 7 czerwca jest niezbędna do otrzymania dofinansowania od Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki prowadzi nabór. Pozyskane środki zostaną przekazane m.in. na modernizację bazy dydaktycznej warsztatów szkolnych, zakup specjalistycznych pomocy dydaktycznych oraz działalność szkoleniowo-doradczą w branży obuwniczej.

Kim jest partner Powiatu Wadowickiego? Polska Grupa Producentów Obuwia to stowarzyszenie założone w 2019 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, zrzeszające kilkadziesiąt firm z branży obuwniczej i branż pokrewnych. Miejsce powstania organizacji nie jest przypadkowe. Około ? zakładów obuwniczych w Polsce mieści się na terenie województwa małopolskiego, głównie w okolicach miasta nad Cedronem. Nic więc dziwnego, że właśnie tutaj powstało stowarzyszenie, którego celem jest m.in. promocja polskiego przemysłu obuwniczego a także dbanie o zachowanie jak najlepszych tradycji tego zawodu.

I jeszcze słów kilka o branżowych centrach umiejętności. Mają one być wiodącymi w poszczególnych branżach ośrodkami, które umożliwiają zarówno kształcenie młodzieży, jak i dokształcanie dorosłych, dając dostęp do najnowocześniejszych w danej dziedzinie technologii. BCU pełnić będą cztery funkcje: edukacyjno-szkoleniową, integrująco-wspierającą, innowacyjno-rozwojową i doradczo-promocyjną. W każdej ze 120 dziedzin określonych na potrzeby konkursu powstanie jedno centrum w kraju. W przypadku obuwnictwa zdecydowano, że będzie to Kalwaria Zebrzydowska a konkretniej mieszcząca się tam szkoła podlegająca naszemu samorządowi.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
piotr
piotr
13 czerwca 2023 06:22

a co z centrum dla stolarzy ? po to przecież tą szkołę założono !!!
władze powiatu o tym nie wiedzą ????!!!!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x