W sobotę (17 czerwca) rozpoczął się Wielki Jubileusz 700 lecia Barwałdu. Obchody zostały podzielone na trzy lata i właśnie festynem w Barwałdzie Średnim rozpoczęto świętowanie Jubileuszu.
W samo południe rozpoczęto świętowanie od poświęcenia przez ks. Tadeusza Porzyckiego niedawno odrestaurowanej kapliczki św. Jana Nepomucena z 1887 roku* (o czym można przeczytać niżej). Ks. Tadeusz Porzycki pochodzący z Barwałdu przybliżył nie tylko jej losy, ale także w kilku słowach opisał miejsce, jak i jako naoczny świadek przybliżył katastrofę kolejową z 1944 roku.
Następnie na boisku sportowym Filkówkówki mieszkańcy uczestniczyli w Mszy św. koncelebrowanej przez obecnych i byłych proboszczów parafii w Barwałdzie Dolnym i Górnym oraz kapłanów pochodzących z Barwałdu. W trakcie kazania ks. Wiesław Widuch proboszcz parafii pw. św. Erazma w Barwałdzie Dolnym przypomniał historię Barwałdu i rolę mieszkańców w podtrzymaniu wiary.
Po mszy św. przemówienia okolicznościowe wygłosili m.in. m.in. senator Andrzej Pająk, Augustyn Ormanty – Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, Bartosz Kaliński – Burmistrz Wadowic, Rafał Stuglik, Danuta Kawa – radni Sejmiku Województwa Małopolskiego. Sporym zainteresowaniem cieszyły się promocje książek: ks. Prałata Tadeusza Porzyckiego (pochodzącego z Barwałdu Średniego) pt. „ Droga do kościoła, którego nie ma”, książki Erazma Józefa Filka (o. Jakobina od św. Gerarda, karmelity rodaka z Barwałdu Średniego 1939 -1958) pt: „Katakumby XX wieku”, książek prof. Andrzeja Nowakowskiego pt. „Katastrofy i wypadki kolejowe w powiecie wadowickim na tle rozwoju kolejnictwa w rejonie” i „Kolej w Kalwarii Zebrzydowskiej (1888-2023)„.
W czasie festynu można było obejrzeć pokaz musztry w wykonaniu uczniów Liceum im. Mikołaja Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej, dzieci mogły skorzystać z wesołego miasteczka, warsztatów. Nie mogło zabraknąć także dobrze zaopatrzonego bufet z grillem, który obsługiwały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, a furorę zrobił dzik ufundowany przez sołtysa Barwałdu Średniego Pawła Odrobinę. Obchody przygotowało Stowarzyszenie „Jubileusz Barwałdu”.
* Odrestaurowana kapliczka jest o charakterze domkowym z roku 1887 pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Wykonana została z bloków piaskowca. Przykryta została płytami piaskowca. Wewnątrz zachowała się rzeźba Jana Nepomucena z krzyżem. Wykonano nową stopę fundamentowej, zabezpieczono kamienne elementy kapliczki z usunięciem wielowarstwowych powłok farby, wykonano renowację kraty oraz rzeźby św. Jana Nepomucena, renowacja dachu. Całość prac wyniosła 35 tys. 399 zł i w całości została pokryta ze środków Gminy Kalwaria Zebrzydowska.
** Barwałd to wioska położona na pograniczu Pogórza Wielickiego i Beskidu Makowskiego. Barwałd Dolny, Barwałd Średni i Barwałd Górny, to także parafia, która należy do najstarszych w Diecezji Krakowskiej. Po raz pierwszy została odnotowana w wykazach Świętopietrza w 1326 r. Pierwszy kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła stał na terenie Barwałdu w dolinie między Kamionką a Filkówką. W 1512 r. bracia Komorowscy — Jan i Wawrzyniec, ówcześni właściciele Barwałdu ufundowali rolę i zbudowali w innym miejscu kościół pw. Wniebowzięcia NMP, a kościół świętego Andrzeja Apostoła został kościołem filialnym. Obecny zabytkowy kościół pw. św. Erazma pochodzi z końca XVIII w. Został oddany do użytku i konsekrowany w 1782 r. Fundatorem świątyni był Jan Biberstein-Starowieyski ówczesny właściciel Starostwa Barwałdzkiego i Barwałdu Dolnego. Obecnie kościół jest cennym zabytkiem drewnianego budownictwa sakralnego i znajduje się na szlaku architektury drewnianej. Pięknym zabytkiem jest również kaplica św. Rozalii z XVIII wieku znajdująca się na terenie Barwałdu Górnego. W roku 1995 został poświęcony nowy kościół pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia wybudowany w Barwałdzie Górnym i obecnie na terenie Barwałdu znajdują się dwie parafie.
About Author
You may also like
-
Podpisano umowy na budowę nowych sal gimnastycznych w Gminie Kalwaria Zebrzydowska
-
Wejdźmy w Nowy Rok Tanecznym Krokiem ! – Zapraszamy na koncert Noworoczny Kalwaryjskiej Orkiestry Dętej
-
Zapraszamy na wykład Stryszów jako wieś w austro-węgierskiej Galicji
-
Gminne eliminacje do 24. Festiwalu Artystycznego „Talenty 2025”
-
Skubas – Koncert Pamięci Eweliny Baklarz i Piotra Pępka
-
Gmina Lanckorona pochwaliła się nową stroną internetową
-
Kalwarianka wraca do treningów po zimowej przerwie!
-
Zapraszamy do udziału w III edycji Konkursu wiedzy o rodzinie św. Jana Pawła II
-
Dodatkowy nabór wniosków na listę rezerwową o dofinansowanie na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków dla mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska