Z gminnego programu „Oszczędzam wodę, łapię deszcz” skorzystało 39 mieszkańców

Gminy program proekologiczny „Oszczędzam wodę, łapię deszcz” ruszył  22 lipca. Celem programu było propagowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców gminy Kalwaria Zebrzydowska oraz przeciwdziałanie skutkom suszy poprzez montaż na budynkach gospodarstw domowych zbiorników na wodę.

Gminy program proekologiczny „Oszczędzam wodę, łapię deszcz” ruszył  22 lipca. Projekt zyskał pełną akceptację Burmistrza Miasta i Rady Miejskiej oraz został wsparty w 100% z funduszów Gminy Kalwaria Zebrzydowska. Celem programu było propagowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców gminy Kalwaria Zebrzydowska oraz przeciwdziałanie skutkom suszy poprzez montaż na budynkach gospodarstw domowych zbiorników na wodę. 

Jest to program autorski, w którym pragnęliśmy zwrócić uwagę na niedobór wody w Polsce – mówi redakcji pomysłodawca projektu Tadesz Stela. W czasie wakacji gmina Kalwaria Zebrzydowska jest zmuszona prosić mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodą, nie podlewanie ogródków czy nie mycie samochodów z wody uzyskanej z sieci wodociągowej. Jest to nie tylko uciążliwe dla mieszkańców, ale także problematyczne dla władz gminy. Wśród naszych beneficjentów, jest między innymi mieszkaniec, który za pomocą złapanej deszczówki będzie mógł utrzymywać ogród różany na skarpie koło swojego domu. Wykorzystujmy dary, jakie nam spadają z nieba, bo po co je marnować?

Projekt zakładał wsparcie przez Gminę Kalwaria Zebrzydowska mieszkańców, w zakupie naziemnych zbiorników na wodę opadową. Mieszkańcy będą mogli wykorzystywać pozyskaną wodę opadową na swojej posesji między innymi do podlewania ogrodu, trawnika, czy przydomowego ogródka warzywnego, a tym samym oszczędzać naturalne zasoby wód opadowych – co jest tym bardziej cenne w sytuacji istnienia zagrożenia suszą.

W projekcie skorzystało 39 mieszkańców. Gmina Kalwaria Zebrzydowska wyasygnowała na ten cel prawie 17.900 zł, 32 realizacje dotyczyły zbiorników od 1000 litrów w wzwyż, a 7 realizacji dotyczyło zbiorników o wielkości do 499 litrów. 

Program w 2021 roku będzie kontynuowany i jest to „strzał w dziesiątkę”.

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x