XXI Zlot Drużyn Hufca Ziemi Wadowickiej "Silni Niepodległą" - 8-10 czerwca 2018, fot. phm. Dorota Polan, pwd. Katarzyna Lasek

XXI Zlot Drużyn Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP pod hasłem „Silni Niepodległą”

W ubiegły weekend, 8-10 czerwca 2018 roku, odbył się XXI Zlot Drużyn Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP pod hasłem „Silni Niepodległą”. Blisko 350 zuchów, harcerzy i instruktorów świętowało 100-lecie Odzyskania Niepodległości, ale także Rok Harcerstwa w Polsce.

W ubiegły weekend, 8-10 czerwca 2018 roku, odbył się XXI Zlot Drużyn Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP pod hasłem „Silni Niepodległą”. Blisko 350 zuchów, harcerzy i instruktorów świętowało 100-lecie Odzyskania Niepodległości, ale także Rok Harcerstwa w Polsce.

Przez trzy dni uczestnicy brali udział w wielu aktywnościach. Zlot rozpoczęły piątkowe apele powitalne, jeden w Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej, drugi w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Wadowicach. W tych szkołach zakwaterowani byli uczestnicy Zlotu. Wieczorem, tego samego dnia, odbyło się ognisko hufcowe przy Klasztorze Karmelitów na Karmelu. Na ognisku prezentowane były piosenki, pląsy i gawędy nawiązujące do hasła zlotowego.

Kolejny dzień rozpoczął się grami terenowymi, ale także warsztatami hobbystycznymi prowadzonymi przez pasjonatów rękodzieła, tańca i innych dziedzin. Podczas programu dziennego harcerze poznawali słynnych Polaków i ich dokonania, przypominali sobie ważne wydarzenia z historii i zapoznawali się z ciekawostkami dotyczącymi naszego kraju. W planie były również odwiedziny Muzeum Miejskiego i niezwykłe spotkania z kombatantami. Harcerze przeprowadzli także sondę miejską wśród przechodniów na temat współczesnego patriotyzmu i postrzegania niepodległosci przez mieszkańców Wadowic. Odpowiedzi na zadawane pytania można było przeczytać na wystawie prezentowanej przy Placu Solidarności. Tam wisiały plakaty przygotowane przez każdą z gromad i drużyn, a było ich na zlocie ponad trzydzieści. W pobliżu Pomnika Katyńskiego działał także okolicznościowy fotopunkt, gdzie dzieci i młodzież wykonywali zdjęcia portretowe z atrybutami żołnierskimi, stylizowane na starą fotografię.

Kulminacyjnym punktem Zlotu był happening na Rynku. O 19:30 zlotowicze ubrani w białe i czerwone koszulki odtańczyli poloneza, tradycyjny polski tanie, a potem rozwinęli ponad stumetrową flagę Polski z którą przemaszerowali ulicami Wadowic na Plac Solidarności.

Dzień zamknął Festiwal Piosenki Polskiej połączony z patriotycznym karaoke. Zostały przygotowane specjalne śpiewniki, a każda drużyna zaprezentowała wcześniej wylosowaną piosenkę patriotyczną. Wspólne śpiewanie trwało do późnego wieczora.

W niedziele uczestnicy Zlotu wzięli udział w mszy świętej w kościele św. Piotra, a po niej odbył się apel podsumowujący trzy harcerskie dni w Wadowicach. Kolejny Zlot Drużyn Hufca przeszedł do historii, ale mieszkańcy na pewno długo będą wspominali biało-czerwony rynek wypełniony zuchami i harcerzami celebrującymi odzyskanie niepodległości z uśmiechem i radością. W zlocie udział wzięły drużyny m.in. z Wadowic, Suchej Beskidzkiej, Zatora, Kalwarii Zebrzydowskiej, Mucharza, Brzeźnicy, Stanisławia Dolnego, Podolszy, Frydrychowic.

Zapraszamy do obejrzenia filmu ze Zlotu:

https://www.facebook.com/zhpwadowice/videos/2114241321951096/

https://gkzhp-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/daniel_pasierbek_zhp_net_pl/EWaDQQpjrYxItB4fD40ChXMBafpErXCjHjdelIMU61jWcA?e=qfCJjg

Phm. Sonia Knapczyk
Hufiec Ziemi Wadowickiej

fot.phm. Dorota Polan
Hufiec Ziemi Wadowickiej

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x