mat. Muzeum Miejskie w Wadowicach

Wystawa „Katyńczycy w zbiorach Stanisława Kuliga” w Muzeum Miejskim w Wadowicach.

Muzeum Miejskie w Wadowicach zaprasza na kolejną wystawę czasową. Tym razem – w oparciu o zbiory Pana Stanisława Kuliga i pod Patronatem Honorowym krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – powstaje ekspozycja poświęcona ofiarom zbrodni katyńskiej.

 

W piątek, 12 kwietnia o godzinie 18.00 w sali wystaw czasowych Muzeum Miejskiego (ul. Kościelna 4) odbędzie się wernisaż kolejnej ekspozycji, tym razem poświęconej oficerom Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r. Wystawa powstała dzięki inicjatywie Pana Stanisława Kuliga, kolekcjonera i właściciela zbioru „Pamiątka z Wadowic Dawnych”.

Tragiczny los ofiar zbrodni katyńskiej dotknął blisko 22 tysiące Polaków – zarówno przedstawicieli służb mundurowych jak i cywilów – w większości jednak oficerów Wojska Polskiego. Na ekspozycji przypomniane zostaną postacie tych, po których zachowały się pamiątki w zbiorach Pana Kuliga: por. kaw. rez. Jana Kantego Bohdanowicza de Oroscheny, mjr. piech. Stanisława Ludwika Gancarza, kpt. adm. Rudolfa Galusa, ppłk. lek. wet. Jana Józefa Wróblewskiego, kpt. sap. Feliksa Aleksandra Krzysztofa Zachariasiewicza oraz kpt. Adama Tadeusza Zamarskiego. Bohaterem wystawy jest również pochodzący z Tomic ppor. Stanisław br. Gostkowski hr. Gozdawa, jeniec Oflagu II B. W kwietniu 1943 r. uczestniczył w delegacji polskich oficerów-jeńców, których Niemcy sprowadzili do Katynia gdzie odnaleziono masowe groby pomordowanych przez NKWD. Przygotowany przez niego szczegółowy raport zaginął, a on sam – w obawie przed represjami – pozostał po wojnie na emigracji.

Wernisaż rozpocznie się wykładem dr Moniki Komanieckiej-Łyp z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Podczas spotkania wspomnienia po oficerach snuć będą również potomkinie kilku z nich.

Wystawę będzie można zwiedzać bezpłatnie do 12 maja 2024 r.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x