w Wadowicach
7 października o 17:00 zapraszamy do Wadowickiej Biblioteki Publicznej na spotkanie autorskie ze znaną wadowicką poetką i debiutującą powieściopisarką. O swojej nowej książce pt. „Ludzie, którzy nie toną” opowie Jolanta Sak.
Jolanta Sak urodziła się i wychowała w Wadowicach. Dziś jest mieszkanką pobliskiej Choczni. Do tej pory wydała 4 tomiki poezji: „… Miało się wydarzyć”, „Gdyby coś kiedyś”, „Błękit i burgund”, „Jeśli zechcę…”. Zdobyła wyróżnienia w konkursach poetyckich o najwyższej randze i skali trudności. Swoją obecność zaznaczyła m.in. na: XXI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, XXVI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Władysława Broniewskiego – O liść dębu, XXII Ogólnopolskim Konkursie Poetycki im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, XIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. C. K. Norwida, I Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Hugona Kołłątaja.
Mówi się o niej, że jest kontynuatorką twórczości Janiny Brzostowskiej – „Polskiej Safony” nierozerwalnie związanej z „Czartakiem”. O działaniu swego rodzaju „genius loci” wspomina Witold Brostow– syn Janiny Brzostowskiej: „Starożytni Rzymianie wierzyli, że istnieje genius loci – duch opiekuńczy dbający o jakieś miejsce. Skądś się ta wiara wzięła, a wygląda na to, że genius loci działa w Wadowicach, bo Jolanta Sak z powodzeniem kontynuuje tradycję mojej mamy”.
Sak i Brzostowska używają podobnych środków wyrazu za pomocą których opisują otaczającą ich rzeczywistość oraz świat uczuć wewnętrznych. Jest to subtelna, delikatna i pełna czułości liryka kobieca. Tym bardziej Jolanta Sak zaskoczyła swoich czytelników debiutancką powieścią, która zaliczana jest do literatury kryminalnej. „Ludzie, którzy nie toną…” to opowieść o zdeformowanych relacjach w rodzinie, a zarazem trzymająca w napięciu historia poruszająca odważne tematy. Autorka na potrzeby książki posłużyła się prostym językiem, całość wypełniła nieoczywistościami, doprawiła szczyptą humoru i zamknęła w intrygujący sposób. Nie sposób przejść obok tej pozycji obojętnie.
Serdecznie zapraszamy!
Tekst: Paulina Medoń-Jagieła