Przez dwa dni przedstawiciele LGD Gościniec 4 Żywiołów gościli na wizycie studyjnej w Lokalnej Grupie Działania Zielony Pierścień. Podczas wizyty przyglądano się dobrym praktykom wykorzystania wsparcia finansowego oferowanego przez LGD, jak również promocji rozwoju gospodarczego i turystycznego.
Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień” jest lokalnym partnerstwem, które działa w formie stowarzyszenia. Tworzą je mieszkańcy, lokalne organizacje i przedsiębiorcy oraz jednostki sektora publicznego z obszaru 11 gmin: Baranów, Janowiec, Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Markuszów, Nałęczów, Puławy, Wąwolnica, Wojciechów i Żyrzyn.
Pierwszym punktem wizyty studyjnej było Siedlisko Małgorzaty pod Kaziemierzem Dolnym w Cholewiankach. Ekomuzeum Siedlisko Małgorzaty to miejsce, które pozwala na kontynuację tradycji rodzinnych oraz rozwijania zainteresowań własnych jak też możliwości. przekazania wiedzy i umiejętności osobom zainteresowanym tą dziedziną życia. Jak mówi pani Małgorzata: „Pragnę podzielić się moją pasją z każdym, kto chce choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości, codzienności i stworzyć coś własnymi rękami.”
Kolejnym punktem wizyty, była przetwórnia Moje Owoce w Klementowicach, która prowadzi Owocowy Przystanek, gdzie można skosztować wywarzanych wyrobów. „Moje Owoce” powstały w 2012 roku. Firma została założona przez właścicielkę, panią Marię Figiel, która od przeszło trzydziestu lat wraz z mężem i prowadzi gospodarstwo rolne specjalizujące się w uprawie malin. Tradycją w domu Figlów było coroczne robienie przetworów na zimę, tak więc te powstawały według sprawdzonych sposobów i receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, zapełniając tym sposobem domową spiżarnię. Zalety tych domowych pyszności powstających ze świeżych, własnoręcznie wyhodowanych i zebranych owoców, przez wiele lat były doceniane jedynie przez domowników i najbliższych przyjaciół rodziny jednakże cieszyły się one takim dużym powodzeniem, że szybko znikały z półek. Stale rosnące zainteresowanie tradycyjnymi przetworami sprawiło, że zapadła w końcu decyzja aby domową produkcję przekształcić w malutką wytwórnię owocowych skarbów.
Zdrowie jest nieodłącznym składnikiem każdego LGD. Także nie mogło zabraknąć wizyty w tłoczni olejów – Gospodarstwo Ekologiczne Skarby Natury z Zabłocia, gdzie poznano m.in. prawdziwe znaczenie powiedzenia „lepszy rydz niż nic” i że „komuś szajba odbiła„. Skarby Natury to rodzinne certyfikowane gospodarstwo ekologiczne i firma przetwarzająca pochodzące z niego płody rolne. Położone u podnóża Wyżyny Lubelskiej, niedaleko Nałęczowa. W trosce o zdrowe odżywianie od wielu lat w naszym gospodarstwie w Zabłociu uprawiamy w sposób ekologiczny rośliny oleiste, zbożowe, strączkowe oraz zioła. Rośliny oleiste takie jak: len, rzepak, lnianka, ostropest, wiesiołek, czarnuszka i gorczyca biała uprawiamy głównie z myślą o ich przetwarzaniu poprzez tłoczenie na zimno oleju. Stała kontrola całego procesu produkcji od nasionka przez uprawę i zbiór roślin aż po ostatnią wyciśniętą kroplę oleju, pozwala dbać o jego najwyższą jakość.
Ważnym punktem każdego pobytu jest także turystyka, poznawanie ciekawych miejsc. Ostatnim punktem pierwszego dnia wizyty był Park miniatur i labiryntów w Rąblowie koło Kazimierza Dolnego nad Wisłą. W samym centrum Trójkąta Turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy, znajduje się niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju Park Labiryntów. Wyjątkowy w swoim układzie, zadziwiający tematyką, nasycony atrakcjami sprawia, że każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Dzieci świetną zabawę w wiosce tematycznej, dorośli miejsce do rekreacji, wypoczynku i refleksji. W wielu obudzi się wena twórcza, zaszczepiona w kazimierskich galeriach sztuki, inni zobaczą piękno nałęczowskich ogrodów, dusza każdego dozna refleksji nad wartościami tego świata. Wszyscy poznają piękno regionu, jego kulturę i zabytki, nieznane tajemnice. Uczestnicząc w quest’ach odnajdziemy ukryty skarb, a dojście do celu uczyni z Was odkrywców. Chętni będą mogli także odwiedzić Park Miniatur znajdujący się tuż obok. Zebrano tu kilkadziesiąt eksponatów prezentujących w skali 1:25 w miniaturze to, co najpiękniejsze w regionie. Zachwycające wille Nałęczowa, słynne budowle Kazimierza Dolnego z architekturą witkiewiczowską, jatkami Małego Rynku, Kuncewiczówką i oczywiście studnią kazimierską, młyny rzeki Bystrej, chaty Męćmierza, Bramę Puławską, wiatraki i wiele innych interesujących obiektów.
Drugi dzień rozpoczął się od poznania charakterystyki działania LGD Zielony Pierścień, jego historii, rozwoju i najważniejszych projektów, jakie udało mu się stworzyć i przeprowadzić. Celem powstania Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień” było zawiązanie i rozwijanie partnerstwa z udziałem podmiotów z sektora społecznego, gospodarczego i publicznego na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego subregionu składającego się z 11 gmin (obszar tzw. trójkąta turystycznego: Kazimierz Dolny, Nałęczów i Puławy oraz gminy sąsiadujące).
Pośród członków z sektora gospodarczego większość stanowią osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w skali lokalnej. Są to podmioty z sektora usług lub przetwórstwa spożywczego. Wśród podmiotów prawnych występują spółdzielnie (w tym jedna spółdzielnia socjalna), spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka jawna i spółka cywilna. Sektor publiczny reprezentują gminy, powiat, gminne i powiatowe jednostki kultury oraz Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
Początkowo LGD miała swoją siedzibę w Nałęczowie. Od lipca 2014 r. nowa siedziba organizacji znajduje się w dworku Kossaków w Kośminie nad Wieprzem w gminie Żyrzyn. Tutaj LGD prowadzi swoje Biuro oraz punkt informacji turystycznej, przystań kajakową i kemping „Zielona Dolina” nad Wieprzem.
Istotnym doświadczeniem LGD było w latach 2011-2015 wdrażanie regrantingowego projektu pn. „EUROszansa dla Lubelszczyzny …” finansowanego ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Z tego projektu LGD udzieliła pomocy finansowej w wysokości ponad 10 mln zł 151 lokalnym inicjatywom. W efekcie powstała nowa sieciowa infrastruktura turystyczna jak np. sieć szlaków nordic walking o długości 150 km, sieć szlaków konnych o długości ponad 300 km czy sieć wypożyczalni rowerów z ponad 20 wypożyczalniami. LGD wybudowała dla kajakarzy jednogwiazdkowy kemping nad Wieprzem w Kośminie z zapleczem socjalnym (toalety, prysznice, miejsce wypoczynku), polem namiotowym i miejscem na kampery. Wsparcie finansowe otrzymało ponad 50 podmiotów gospodarczych, które tworzyły lub poszerzyły swoją ofertę usługową w zakresie noclegów i gastronomii.
Chleb to podstawa. A dobry i regionalny zawsze jest jednym z punktów, jakie na wizytach Studyjnych należy zaliczyć. Tym razem padło na Piekarnię Alkierz w Śniadówce. Alkierz to piekarnia oraz małe gospodarstwo rolne. Idea tego miejsca powstała dość dawno temu, gdy ludzie przychodzili i prosili o upieczenie im chleba na różne okazje: dożynki, święta lokalne, wydarzenia. Stąd też, wybudowano nowy budynek i odtworzono wiejski, ceglany piec chlebowy opalany drzewem. Powstała piekarnia, w której wypieka się chleb śniadowski, jaglaki, gryczaki, marchwiaki, placki i baby drożdżowe. Wszystkie te specjały powstają na bazie produktów z własnego gospodarstwa rolnego, według starych rodzinnych receptur. Właścicielka, Pani Urszula Wojda, pragnie w Alkierzu ocalić od zapomnienia niepowtarzalne ginące tradycyjne smaki lubelskiej kuchni organizując warsztaty, pokazy i degustacje dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Chętni mogą spróbować własnych sił , na warsztaty pieczenia chleba i ciast drożdżowych według starych receptur rodzinnych w piecu chlebowym opalanym drewnem.
Ostatnim, ale nie najmniej przyjemnym punktem wizyty, było odwiedzenie Manufaktury Różanej. Gospodarstwo to od lat specjalizuje się w produkcji sadzonek róż. Łącząc pasję oraz zamiłowanie do tych wspaniałych roślin, które są wymagające , ale odpłacają za troskę: barwą, zapachem, zniewalającym pięknem. Jak mówią właściciele: „ta różana pasja znalazła swe odzwierciedlenie również w domowej kuchni. W naszym domu od wielu lat, można powiedzieć „od zawsze” wytwarzane były przetwory z kwiatów i owoców róż. Zalety tych domowych specjałów przez lata doceniane były jedynie przez domowników i najbliższych przyjaciół rodziny. Rosnące zainteresowanie tradycyjnymi przetworami sprawiło, że domowa produkcja przekształciła się w malutką wytwórnię różanych skarbów.” Specjalnością naszej Manufaktury Różanej są wspomniane wcześniej przetwory różane, oraz inne specjały wytwarzane według starych tradycyjnych przepisów.
Organizatorem wyjazdu była LGD Gościniec 4 Żywiołów, który przybliżył możliwość zdobycia dobrych praktyk, pomysłów i rozwiązań zarówno z agroturystyki, promocji produktu lokalnego jak i turystyki. W wyjeździe studyjnym brali udział m.in. członkowie Lokalnej Grupa Działania Gosciniec, KGW w Świnnej Porębie, KGW ze Stryszowa, Stowarzyszenie „3 Wionki” w Jastrzębi, Stowarzyszeniu Mieszkańców „Dolany na Ludowo i Sportowo”w Stanisławiu Dolnym, PKS Św. Józef, Kalwaria24 oraz radni z poszczególnych gmin wchodzących w skład LGD Gościniec 4 Żywiołów.
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości
-
W Brodach płonął dom drewniany