Wielkich dotacji na wsparcie szkolnictwa zawodowego ciąg dalszy! Ponad 2,8 mln zł dla KEN!

Zarząd Powiatu w Wadowicach wywalczył kolejną wielką dotację na wsparcie szkolnictwa zawodowego. W pierwszy dzień nowego roku szkolnego dyrektorzy czterech powiatowych placówek oświatowych otrzymali umowy o dofinansowanie oraz związane z nimi pełnomocnictwa. Dokumenty wręczyli: przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska, starosta Eugeniusz Kurdas oraz wicestarosta Beata Smolec.

Zarząd Powiatu w Wadowicach wywalczył kolejną wielką dotację na wsparcie szkolnictwa zawodowego. W pierwszy dzień nowego roku szkolnego dyrektorzy czterech powiatowych placówek oświatowych otrzymali umowy o dofinansowanie oraz związane z nimi pełnomocnictwa. Dokumenty wręczyli: przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska, starosta Eugeniusz Kurdas oraz wicestarosta Beata Smolec.

Całkowita wartość czterech projektów to 16 052 009,99 zł. Są one dofinansowane z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Poddziałania 10.2.2 – Kształcenie zawodowe uczniów – SPR Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Pieniądze na tworzenie i rozwijanie Centrów Kompetencji Zawodowych oraz wzbogacenie oferty szkół zawodowych, również tych kształcących uczniów ze specjalnymi potrzebami trafią m.in. do Zespołu Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej. Celem projektu „Nowe Kompetencje Nowe Możliwości – Wsparcie Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej” jest poprawa efektywności kształcenia zawodowego w szkołach o profilu zawodowym oraz zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy uczniów z terenu powiatu wadowickiego, a także podniesienie kwalifikacji kadr i modernizacja bazy dydaktycznej szkoły. Jego wartość opiewa na ponad 3,1 mln zł, a przewidziane dla placówki dofinansowanie to ponad 2,8 mln zł.

– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że w naszym powiecie możemy dalej rozwijać i doskonalić szkolnictwo zawodowe. Nowe projekty to nie tylko kursy i szkolenia, zajęcia przygotowawcze do matury czy studia podyplomowe dla nauczycieli. To także możliwość dalszej adaptacji infrastruktury szkolnej i doposażania pracowni w sprzęt do nauki zawodu. Bardzo cieszy fakt, że do szkół kontynuujących już kolejny rok działania projektowe dołączyła nowa placówka – Zespół Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej – podsumowuje wicestarosta Beata Smolec.

Jak do tej pory to największe środki finansowe, które powiat wadowicki pozyskał na rozwój szkół zawodowych. Z pewnością przyczynią się one do poprawy jakości pracy szkół, a przede wszystkim – będą wsparciem dla uczniów w postaci uzyskania przez nich dodatkowych kwalifikacji czy kompetencji – dodaje przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska.

Oprócz szkoły w Kalwarii środki trafią również do andrychowskiego „Kotarbina” oraz dwóch szkół w Wadowicach: CKZiU Nr 1 – „Ekonomika” i CKZiU Nr 2 – „Gorzenia”.

Ostatecznymi beneficjentami tak dużych środków finansowych są szkoły, a przede wszystkim uczniowie. Mogą oni skorzystać z różnych form wsparcia: uczestniczyć w kursach zawodowych dających kwalifikacje np. prawo jazdy kat. B, operatora koparko-ładowarki, operatora wózków widłowych, kwalifikacje SEP, spawalnicze i wiele innych. Dodatkowo wiele kursów prowadzić będą nauczyciele – specjaliści w danym zawodzie. W ramach projektów najlepsi uczniowie otrzymają stypendium – 300 zł miesięcznie wypłacane przez 10 miesięcy. Kontynuowane będą staże u przedsiębiorców – za 150 godzin stażu można otrzymać 2 200 zł. Z pewnością wielu uczniów skorzysta z zajęć dodatkowych, takich jak: doradztwo zawodowe, zajęcia przygotowujące do matury czy egzaminów zawodowych. Przewidziane są również szkolenia dla kadry pedagogicznej szkoły. Będzie możliwy też zakup sprzętu wykorzystywanego do realizacji podstawy programowej i zajęć dodatkowych, który po zakończeniu projektu pozostanie na wyposażeniu jednostki, a także zakup pomocy dydaktycznych do kształcenia zawodowego.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x