Na „WIELKOPIĄTKOWE ŚWIĘTE RANO…” już w środku nocy, na Kalwarię ciągnęły rzesze wiernych czcicieli Męki Pańskiej. W czasie, kiedy niektórzy byli w drodze do sanktuarium, inni niestrudzenie trwali na modlitwie adorując Najświętszy Sakrament w Ciemnicy, czy też w kaplicy cudownego obrazu Kalwaryjskiej Pani.
Punktualnie o godz. 6:00 przed pałacem Kajfasza rozległy się dźwięki trąb, zwiastujące rozpoczęcie kulminacyjnej części Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej. Zgromadzeni pielgrzymi byli świadkami porannego sądu nad Zbawicielem. Kajfasz wraz z wysoką radą wydają — według nich — „słuszny” i jednomyślny wyrok: winien jest śmierci. Niestety, może on być tylko zatwierdzony przez namiestnika Rzymu, którym był Piłat. W międzyczasie rozegrała się również scena, kiedy to uczeń — zdrajca: Judasz, zaczyna rozumieć, że zgrzeszył wydając na śmierć niewinnego człowieka. Wszyscy doskonale wiemy, jak zakończył się dramat Judasza…
Z pałacu Kajfasza, przy śpiewie pieśni kalwaryjskich, pielgrzymi wraz z Chrystusem udali się do ratusza Piłata, gdzie na kulminacyjną część Misterium oczekiwały również rzesze wiernych. Piłat widząc niewinność Jezusa, postanawia go ratować: po pierwsze odsyłając do Heroda. Kiedy to nie przynosi oczekiwanego efektu decyduje się na okrutną rzecz — skazuje Jezusa na biczowanie.
Jest to jeden z najbardziej wymownych momentów podczas całego Misterium — pielgrzymi nie oglądają sceny biczowania, a słuchają nagrania lektora, który opowiada co działo się z Chrystusem podczas tej straszliwej tortury. Kiedy dobiega końca nagranie i pielgrzymi kalwaryjscy słyszą słowa o tym, jak Jezus — w kałuży własnej krwi — czołga się po ziemi do swoich szat, nikt nie jest w stanie ukryć wzruszenia…
Wreszcie nadchodzi moment decydujący — Piłat wychodzi na balkon, ukazując zebranych tłumom ubiczowanego i ukoronowanego cierniem Zbawiciela mówiąc: „OTO CZŁOWIEK!”. Natychmiast, w odpowiedzi na te słowa arcykapłani i uczeni wysokiej rady ponownie domagają się śmierci Jezusa. Posuwają się nawet do tego, że szantażują Piłata mówiąc: „Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi”. Na te słowa namiestnik dezerteruje — ulega presji uwalniając Barabasza i podpisuje dekret śmierci na Jezusa.
W tym miejscu — zgodnie z tradycją — słowo do kalwaryjskich pątników skierował metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski. Hierarcha podkreślił w swoim przemówieniu, że Chrystus zawieszony między niebem a ziemią, dokonał sądu nad światem imieniem krzyża. Wydając zaś ostatnie tchnienie raz na zawsze pokonał ojca kłamstwa.
Swoje słowo oparł o trzy postawy grup ludzi wobec Jezusa: arcykapłanów i Sanhedrynu, tłumu ulegającego podburzeniu oraz samemu Piłatowi. Hierarcha odwołał się także do ówczesnej sytuacji, jaka ma miejsce w naszej Ojczyźnie: „Teraz odbywa się sąd nad Polską. Głównym prześladowanym i najbardziej zagrożonym jest bowiem dzisiaj małe, niewinne i bezbronne dziecko, które zabija się śmiertelnym uderzeniem w jego serce. Zabija się je dosłownie i w przenośni.”. Metropolita krakowski zestawił także wspomniane trzy postawy grup ludzi, do współczesnych ludzi, których postawy są identyczne jak tych, którzy byli winni śmierci Chrystusa.
Po zakończeniu homilii księdza arcybiskupa, rozpoczęła się droga krzyżowa Zbawiciela na Golgotę. Przy każdej stacji pielgrzymi kalwaryjscy byli świadkami scen
odpowiadających wydarzeniom ostatniej drogi Jezusa, a także słuchali homilii kaznodziejów, w której nie zabrakło aktualnych tematów dot. naszej Ojczyzny i życia w społeczeństwie, łamania prawa i przykazań danych od Boga.
Kiedy procesja ze skazańcem dotarła przed kościół Ukrzyżowania na Golgotę, rozpoczęła się Liturgia Wielkiego Piątku, której przewodniczył krakowski biskup pomocniczy — Robert Chrząszcz. Po jej zakończeniu pielgrzymi kalwaryjscy byli świadkami przeniesienia Najświętszego Sakramentu do kaplicy Grobu Pańskiego, gdzie pozostanie On aż do momentu, kiedy w niedzielny poranek dzwony bazyliki kalwaryjskiej obwieszczą, że grób jest pusty. Tylko w samych dzisiejszych uroczystościach na Kalwarii wzięło udział blisko 120 000 wiernych.
Mateusz Wałach | Biuro Prasowe Sanktuarium
About Author
You may also like
-
Zaproszenie na Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Kalwarii Zebrzydowskiej
-
Gmina Kalwaria Zebrzydowska z dotacją na doposażenie Świetlicy w Barwałdzie Górnym
-
Rozpocznij majówkę z Kalwarianką
-
Przychodnia Zdrowia w Kalwarii wniesie skargę od decyzji NFZ do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
-
To już pewne – od 1 maja świąteczna i nocna opieka zdrowia dla gmin Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Stryszów i Brzeźnica będzie w Brzeźnicy
-
GIS ostrzega przed szklanym kubkiem importowanym przez firmę z gminy Kalwaria Zebrzydowska
-
Pełna konserwacja dachu z gwarancją od profesjonalistów firmy Dachmal
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na warsztaty z projektowania ubrań z papieru
-
Organizacje z Gminy Kalwaria Zebrzydowska ponownie udowodniły swoją skuteczność