W Uroczystość NMP Królowej Polski w kalwaryjskim sanktuarium obchodzimy rocznicę nadprzyrodzonych wydarzeń, jakie miały miejsce w dworze Paszkowskich w Kopytówce. 3 maja 1641 roku na obrazie Madonny z Dzieciątkiem, którą dziś czcimy jako Kalwaryjską, pojawiły się krwawe łzy. Już prawie 400 lat ten święty wizerunek gromadzi na modlitwie nieprzeliczone rzesze pielgrzymów, które przynoszą przed oblicze Matki Miłosierdzia swoje troski.
Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej to ikona Bożej Miłości. Ukazuje scenę z Betlejem, gdzie narodził się Jezus, a poprzez swą nazwę odsyła pod krzyż na Kalwarię
– mówi o czczonym od prawie 400 lat obrazie o. dr Cyprian Moryc OFM, kustosz sanktuarium
W rocznicę nadprzyrodzonego zjawiska, jakie miało miejsce w dworze Paszkowskich w Kopytówce, gdzie na obrazie Madonny z Dzieciątkiem pojawiły się krwawe łzy, ojciec Cyprian przypomina o znaczeniu tego świętego wizerunku:
Skromny pod względem artystycznym wizerunek utrzymany jest ikonograficznym typie Eleusy, czyli Dziewicy Miłosiernej i Czułej, o czym przekonuje wzruszający układ postaci zjednoczonych ze sobą nie tylko przez fizyczne przytulenie, ale przede wszystkim przez atmosferę duchowej, mistycznej jedności
– mówi przełożony, zwracając uwagę na tajemniczy światłocień na obrazie.
Bogarodzica otaczająca Syna swoją miłością i macierzyńską opieką zdaje się zapraszać każdego człowieka do tak życiodajnej komunii w wierze. Miłosierna Miłość i Czułość są emanacją samego Boga i nie można doświadczyć ich uzdrawiającego smaku inaczej, jak tylko poprzez bezwarunkowe, a przy tym całkowicie ufne oddanie się Jemu. Maryja jest pierwszą rzeczniczką i rękojmią zbawczego gestu, który otwiera drogę naszego zjednoczenia z Bogiem. Inne imię obrazu (imię kultowe) – Matka Boska Kalwaryjska, jeszcze bardziej precyzuje jego funkcję duchową. Jest nią wypełnienie chrystusowego testamentu z krzyża: „Oto Matka Twoja. I od tej godziny uczeń wziął ją do siebie” (J 19,26-27). Topograficzny kontekst wzgórza Kalwarii przekoduje, że ilustrowana w ikonie Czułość Boga, nie jest przelotnym sentymentalnym uczuciem czy stanem błogości, ale jest decyzją umysłu i serca silniejszą od prześladowań, a nawet męczeńskiej śmierci.
– zwraca uwagę na wymowę wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej ojciec Kustosz.
Cudowny Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej jest czczony w sanktuarium od 5 maja 1641 roku. Jego dotychczasowy właściciel, Stanisław Paszkowski przyniósł obraz i oddał bernardynom po wydarzeniach, które miały miejsce w jego dworze. W 1887 roku kard. Albin Dunajewski ukoronował obraz koronami poświęconymi przez papieża Leona XIII. Przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej modlą się nieprzeliczone rzesze, a pośród tych pielgrzymów był papież Franciszek (podczas ŚDM w Krakowie), papież Benedykt XVI oraz św. Jan Paweł II, największy Pielgrzym Kalwaryjski.
za: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
fot. o. Fr. Salezy Nowak OFM | Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
About Author
You may also like
-
“Bezpieczna Małopolska – Bon na Ratowanie”: sukces OSP Zebrzydowice i Gminy Kalwaria Zebrzydowska!
-
Zapraszamy na spotkanie ze Świętym Mikołajem!
-
Martynka Stawowy z Barwałdu Wicemistrzynią Świata… w Balecie!
-
Korzyści z korzystania z biura nieruchomości przy transakcjach komercyjnych
-
Zanurz się w artystycznym świecie Piotra Kurcmana – WCK zaprasza na wernisaż!
-
Piotr Bałtroczyk Stand Up 2025 – Nowa odsłona legendy
-
Wolne bilety na spektakl „Sposób na blondynkę” w Kalwarii Zebrzydowskiej – idealny sposób na Andrzejkowy weekend!
-
Edzio, dwukrotny mistrz Polski we freestyle’u i gwiazda TikToka wystąpi w WCK!
-
Kryminalistyka w cieniu Kalwaryjskiego Więzienia – zapraszamy na spotkanie z mgr. Sebastianem Traczykiem