W dniu dzisiejszym obchodzimy Uroczystość NMP Anielskiej z Porcjunkuli. Jest to święto patronalne kalwaryjskiej bazyliki.
Odpust Porcjunkuli wiąże się z podaniem, według którego św. Franciszek z Asyżu prosił Chrystusa, aby wszyscy, po odbytej ze skruchą spowiedzi i po nawiedzeniu kaplicy Porcjunkuli, mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów.
Wtedy Chrystus Pan powiedział: „Franciszku, to, o co prosisz, jest wielkie. Ale otrzymasz jeszcze większe łaski. Daję ci odpust, o który usilnie błagasz, pod warunkiem jednak, że będzie on zatwierdzony przez mego Namiestnika, któremu dałem moc związywania i rozwiązywania tu na ziemi”. Na prośbę Franciszka przywilej ten został zatwierdzony przez papieża Honoriusza III.
W wielkim ołtarzu kalwaryjskiej świątyni znajduje się srebrna figura Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, zakupiona w 1590 roku w Loreto dla Mikołaja Zebrzydowskiego przez biskupa Bernarda Maciejowskiego, późniejszego prymasa Polski i kardynała. Wizerunek poświęcił w Rzymie papież Sykstus V. Początkowo figura Madonny znajdowała się w kościele jezuitów w Lublinie, następnie w kaplicy Zebrzydowskich w katedrze wawelskiej, a wreszcie w zamku lanckorońskim. Podczas trwania rokoszu Bernardyni uratowali wizerunek przed rekwizycją królewską i przechowali w swoim krakowskim klasztorze. W dowód wdzięczności za ten akt troski, Mikołaj Zebrzydowski ofiarował figurę do nowobudowanego kościoła w Kalwarii, gdzie znalazła swe miejsce we wspomnianym wielkim ołtarzu.
Maryja ma na sobie długą suknię i płaszcz okrywający Jej głowę i ramiona, opadający ku dołowi długimi miękkimi fałdami. Tren, zwisający z prawego ramienia, otulający biodra i nogi, przewieszony jest przez Jej lewą rękę, od której opada ku dołowi pionowy dukt – fałd z dolną krawędzią ułożoną serpentynowo. W prawej dłoni Madonna trzyma berło, na lewym ramieniu podtrzymuje Dzieciątko Jezus. Syn Boży, ubrany w długą tunikę, dzierży w lewej dłoni kulę ziemską, prawą, otwartą w stronę widza, ma wzniesioną. Na głowach postaci widnieją złote korony. Zza obu sylwetek wychodzą promienie, na przemian proste i płomieniste, między którymi widnieją gwiazdy. U stóp Bogurodzicy znajduje się sierp księżyca. Postaciom towarzyszy para aniołów w tunikach, ujętych symetrycznie, unoszących dłonie w górę. Na szczycie owalu tła oraz po bokach rozmieszczone są skrzydlate główki aniołów. Postacie i sierp księżyca wykonane są ze srebra, promienie są pozłacane. Wizerek zasłaniany jest obrazem ze sceną odpustu Porcjunkuli.
tekst i foto: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Od poniedziałku 18 listopada do piątku 22 krajówka w Kalwarii na odcinku rynku będzie zamknięta w godz. 9.00-14.00
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości