Uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej

– To jest uzdrowicielka ludzkich dusz i ludzkich serc. To jest Ta, która uzdrawia złamane dusze ludzkie– mówił dziś (13 sierpnia 2019 r.) o. Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny OO. Bernardynów o Matce Bożej Kalwaryjskiej podczas uroczystej Eucharystii, którą sprawował w koncelebrze kapłanów dekanatu kalwaryjskiego, okolicznych parafii oraz zakonników z pobliskich klasztorów. W modlitwie uczestniczyli kalwaryjscy pielgrzymi.

 To jest uzdrowicielka ludzkich dusz i ludzkich serc. To jest Ta, która uzdrawia złamane dusze ludzkie– mówił dziś (13 sierpnia 2019 r.) o. Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny OO. Bernardynów o Matce Bożej Kalwaryjskiej podczas uroczystej Eucharystii, którą sprawował w koncelebrze kapłanów dekanatu kalwaryjskiego, okolicznych parafii oraz zakonników z pobliskich klasztorów. W modlitwie uczestniczyli kalwaryjscy pielgrzymi.

  
Przed rozpoczęciem Eucharystii licznie zebranych wiernych oraz kapłanów przywitał kustosz kalwaryjskiego sanktuarium, o. Konrad Cholewa OFM.

  
Na początku homilii Ojciec Prowincjał przywołał słowa św. Jana Pawła II o tym, że Kalwaria jest skarbcem wiary, nadziei i miłości, na który pielgrzymi przez wieki nanosząc osobiste doświadczenie wiary, sami czerpią od Boga potrzebne łaski. Następnie przypomniał historię związaną z początkami kultu Matki Bożej w kalwaryjskim obrazie.
– To jest wielka tajemnica pośrednictwa Maryi. W dzisiejszej Ewangelii usłyszeliśmy te krótkie, a jakże piękne i mocne słowa: Synu, oto Matka Twoja, Matko, oto syn Twój. I tutaj to kalwaryjskie wzgórze jest właśnie takim obrazem zjednoczenia Syna z Matką – i to również są słowa św. Jana Pawła II. Jezus, nasz Zbawiciel, z krzyża, w ostatniej chwili swojego życia oddaje nas w ręce bolejącej, płaczącej, umęczonej Maryi, bo w Jej rękach i pod Jej opieką temu ludowi nic się nie stanie.

   
Kaznodzieja odwołał się do wielu pokoleń pątników przybywających do sanktuarium i zachęcał, by obecnie pielgrzymi również przyprowadzali innych, szczególnie młodych. Mówił, że wiary uczą rodzice i rodzina także poprzez przyprowadzanie na nabożeństwa dzieci od najmłodszych lat. 
 Jesteśmy dzisiaj świadkami w naszej Ojczyźnie ogromnych manipulacji. Takich nieludzkich zabiegów, które mają na celu zniszczenie naszego ducha, ducha naszego narodu. Ale ich więcej przyjdzie. Wiedzcie o tym, że więcej ich jeszcze przyjdzie. Jednakże moc w słabości się doskonali. My musimy być świadomi naszej własnej wiary. (…) Musimy szukać wartości ponadczasowych. Nasi przodkowie żyli w jedności z Bogiem i jedności z naturą. Ta harmonia, to zawierzenie Bogu pomogło im odnajdywać właściwą drogę.

  
Zakonnik mówił, że ludzie potrzebują mocnego i niezmiennego punktu odniesienia, którym jest Dobra Nowina, Jezus Chrystus i Jego Matka oraz tradycja. 
– Cieszę się, że jesteście dzisiaj z nami w Kalwarii Zebrzydowskiej. (…) Proszę Was, abyście tutaj właśnie znaleźli miejsce, gdzie będziecie mogli zostawić wszystkie swoje troski. Zostawcie tutaj swoje lęki, zostawcie tutaj swoje nieuzdrowione uczucia, a nabierzcie odwagi, uczcie się miłości, zaufania… Ale takiej konkretnej, życiowej, która będzie dotykała waszej codzienności – zakończył Prowincjał.

  
W Uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej wierni od rana licznie nawiedzali kaplicę z cudownym obrazem. Na modlitwę przybył także Ks. kard. Marian Jaworski oraz biskupi pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej: Jan Szkodoń i  Jan Zając, którzy sprawowali w sanktuarium Msze święte.

  
Wieczorem odśpiewano Akatyst ku czci Bogurodzicy. Dzień zakończył różaniec i Apel maryjny

 

 

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

fot. Andrzej Famielec

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x