Mający około 3 tysięcy lat zabytkowy przedmiot wystawił na internetową aukcję jeden z mieszkańców gminy Andrychów.

Toporek wystawiony na aukcję ma około 3 tysięcy lat

Instytut Archeologii UJ w Krakowie potwierdził starożytny wiek i autentyczność zabezpieczonego przez andrychowskich policjantów toporka, który w marcu został wystawiony na sprzedaż na jednym z portali aukcyjnych.

Instytut Archeologii UJ w Krakowie potwierdził starożytny wiek i autentyczność zabezpieczonego przez andrychowskich policjantów toporka, który w marcu został wystawiony na sprzedaż na jednym z portali aukcyjnych.

W marcu tego roku funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego komisariatu policji w Andrychowie uzyskali informację, iż na jednym z portali aukcyjnych jest wystawiony na sprzedaż zabytkowy przedmiot w postaci „siekierki, toporka z epoki brązu”. W związku z tym, że posiadanie czy wprowadzanie do obrotu przedmiotów zabytkowych stanowiących własność Skarbu Państwa jest prawnie zabronione, policjanci podjęli czynności, które pozwoliły ustalić mężczyznę oferującego zabytek na sprzedaż. Mieszkaniec gminy Andrychów twierdził, że toporek zakupił przez Internet i właśnie go sprzedał, ponieważ chciał na nim zarobić.

Policjanci ustalili kupca i w toku przeszukania jego miejsca zamieszkania ujawnili zabytkowy przedmiot, który zabezpieczyli. Następnie funkcjonariusze nawiązali współpracę z biegłym z Zakładu Archeologii Epoki Brązu Instytutu Archeologii UJ w Krakowie, który w trakcie wstępnych oględzin ocenił, że najprawdopodobniej znalezisko nie jest repliką — poinformowała nas Agnieszka Petek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

Toporek został poddany ekspertyzie przez specjalistów z instytutu i jak się okazało, przedmiot jest zabytkiem archeologicznym datowanym w przybliżeniu na przedział około 1200-1000 lat przed Chrystusem. Ma więc około 3000 lat!

Dyrekcja Instytutu Archeologii UJ skierowała wyrazy uznania i podziękowania dla pracowników Komisariatu Policji w Andrychowie za sprawne działania na rzecz ochrony zabytków archeologicznych trafiających do nielegalnego obrotu oraz zaproponowała, aby siekierka z epoki brązu została przekazana do Muzeum Miejskiego w Suchej Beskidzkiej — dodaje rzeczniczka wadowickiej policji.

(AS)
(zdjęcie: KPP Wadowice)

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x