W dniu wczorajszym (14 czerwca 2019 r.) blisko sto osób zgromadziło się popołudniową porą na promocji książki Andrzej Buckiego „Zamek Barwałd – historia i legenda, ludzie i wydarzenia”. Jest chyba najobszerniejsza publikacja popularno-naukowa opisująca zarówno początki osadnictwa w regionie, jak i traktująca wyjątkowo kompletnie dzieje słynnego Zamku Barwałdzkiego.
Promocję książki wydaną pod auspicjami Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria, prowadził Prezes Stowarzyszenia pan Zbigniew Kochan. To wydarzenie zgromadziło wiele osób. Nie zabrakło pracowników naukowych z Uniwersytetów Jagiellońskiego i Pedagogicznego dr Michał Wojenka i dr Marcina Kani oraz Dyrektor Muzeum Miejskiego w Skawinie Czesław Gąsiorowski, pasjonatów historii oraz mieszkańców tzw. Ziemi Kalwaryjskiej. Obecni byli także m.in. Kustosz Sanktuarium O. Konrad Cholewa OFM, Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, Radni Rady Miasta: wymieniony już wcześniej Zbigniew Kochan, Łukasz Dragan, Wiesław Łuczak, Marcin Zadora i Tadeusz Wilk.
Pan Andrzej Bucki dokonał pięknego dzieła, ale chyba najlepszym podsumowaniem będą fragmenty laudacji, jaką wygłosił o książce i pracy nad nią dr Michał Wojenka (Pracownik Naukowy Instytutu Archeologii UJ):
Spotykamy się dzisiaj z wyjątkowego powodu. Oto niestrudzony badacz przeszłości i zakochany w swej małej ojczyźnie pan Andrzej Bucki wydał właśnie książkę poświęconą dziejom Barwałdu i jego najbliższych okolic.
Z Panem Andrzejem spotkaliśmy się po raz pierwszy w roku 2014, kiedy to mieliśmy okazję przeprowadzić interesującą rozmowę o grodzisku położonym na szczycie góry Żar, znanemu nauce pod nazwą grodziska Bugaj. Rozmowa ta z niezobowiązującej dość szybko przeszła w fazę konkretów, które rychło zaowocowały pierwszymi od kilkudziesięciu lat, tym razem zakrojonymi na szerszą skalę, badaniami wykopaliskowymi grodziska. Przyniosły one szereg bardzo interesujących informacji, które w mojej ocenie świadczą o tym, iż miejsce to odegrało istotną rolę w dobie upadku barwałdzkiego zamku, który dokonał się latem 1477 roku. (…)
Prezentowana dziś praca pt. „Zamek Barwałd – historia i legenda – ludzie i wydarzenia” to atrakcyjne pod względem graficznym, pełne interesujących danych dzieło przedstawiające pejzaż historyczny najbliższych okolic miejsca, w którym się obecnie znajdujemy. Jak sam autor podaje, książka ta nie jest rozprawą naukową, co zwalnia mnie z obowiązku recenzji niektórych zgłoszonych tam hipotez. W przypadku prac o charakterze popularyzatorskim autorowi wszak wolno więcej – może tkać swój barwny kilim z takiej przędzy, jaką uważa za stosowną, ważne natomiast, aby prowokował on do myślenia i skłaniał do samodzielnych poszukiwań. W nauce nie ma wszak nic bardziej ożywczego, niż wetknięcie przysłowiowego kija w mrowisko.
Chciałbym dodać rzecz zapewne doskonale Państwu znaną, iż dzieło, które mamy okazję podziwiać, zrodziło się z prawdziwej pasji…
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Od poniedziałku 18 listopada do piątku 22 krajówka w Kalwarii na odcinku rynku będzie zamknięta w godz. 9.00-14.00
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości
Nie ma Wydziału Archeologii na UJ, kto pisał ten tekst?
Faktycznie w tekst wkradł się błąd. Chodzi oczywiście o Instytut Archeologii na Wydziale Historii UJ. Poprawiliśmy tekst.
Kolejna poprawka, samodzielny pracownik naukowy musi mieć co najmniej tytuł dr hab., którego dr Wojenka jeszcze nie posiada. Panie Redaktorze to naprawdę nie czary mary, ale podstawowa wiedza.
Oczywiście ma Pan rację, przy korekcie z Instytutem nie usunąłem słowa.
Gdzie można zakupić książkę?