„Specjalsi” w Muzeum Miejskim w Wadowicach

Muzeum Miejskie w Wadowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt.: „Cichociemni i ich następcy”, który odbędzie się 2 października 2022 r., o godz. 15.00 w sali kameralnej WCK. Po spotkaniu z właścicielem kolekcji Piotrem Wybrańcem i przedstawicielem Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych planowane jest wspólne zwiedzanie wystawy.

Wystawa zorganizowana została we współpracy z Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych im. ppłk. Adolfa Pilcha w Wiśle. Zaprezentowano na niej wiele ciekawych eksponatów związanych z historią polskich wojsk specjalnych. Opowieść rozpoczynają pamiątki po Cichociemnych, którzy należeli do elity Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej. Wśród prezentowanych pamiątek są m.in. czapka i kombinezon Cichociemnego oraz przyrząd do sygnalizacji świetlnej. Rozwój wojsk specjalnych przedstawiono w oparciu o pamiątki związane z takimi jednostkami jak: 1 Samodzielna Kompania Komandosów, Kompania Grenadierów, Polski Samodzielny Batalion Specjalny czy Pułk Specjalny Komandosów.

Szczególne miejsce na wystawie poświęcone zostało współcześnie działającym służbom takim jak: GROM, NIL, AGAT czy 7 Eskadra Działań Specjalnych. Wśród ciekawych eksponatów znajdują się prototypy mundurów, radiostacje z czasów zimnej wojny, karabinki czy naszywki i oznaki rozpoznawcze. Na ekspozycji zobaczyć można także oryginalną czapkę gen. Sławomira Petelickiego, twórcy GROM-u oraz mundur galowy gen. bryg. Jerzego Guta, byłego dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych.

Ekspozycja jest dobrą okazją, aby przypomnieć, że GROM znajduje się w czołówce najlepszych tego typu formacji na świecie. W ciągu ponad 20 lat swego istnienia, sformowana przez ówczesnego ppłk. Sławomira Petelickiego Jednostka Specjalna 2305 uczestniczyła m.in. w misjach na Haiti i Bałkanach oraz w Afganistanie i Iraku. Wśród zrealizowanych przez GROM operacji było zatrzymanie serbskiego zbrodniarza wojennego Slavko Dokmanovica i zdobycie terminalu naftowego w porcie KAAOT w porcie Umm Kar (Basra).

Wystawę można oglądać bezpłatnie do 13 listopada br.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x