Sieroty Zebrzydowskiego - mat. wydawniczy

Sieroty Zebrzydowskiego – w piątek odbędzie się promocja ciekawego wznowienia XIX wiecznej powieści

W najbliższy piątek (23 lutego) o godz. 17:30 w Starym Kinie w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się promocja wznowienia XIX wiecznej powieści „Sieroty Zebrzydowskiego czyli Akademicy Krakowscy” napisanej przez ks. Michał Króla. O skuteczne wznowienie dzieła zabiegał regionalista Andrzej Bucki. Autorem ilustracji do książki jest Kazimierz Wiśniak.

 

„Mówiąc językiem tamtych czasów to – ta książka to kopalnia złota etycznego i pięknych obyczajów” – podsumowuje jeden z pierwszych recenzentów zapomnianego obecnie dzieła. Warto zaznaczyć, że jednym największych walorów książki, jest umiejscowienie części wydarzeń na naszych terenach i powiązanie ich z postacią Mikołaja Zebrzydowskiego. O tym jednak szerzej dowiedzą się państwo na piątkowej promocji książki. Czym ona była i o czym traktuje, najlepiej przestawi nam fragment wstępu do wznowienia napisany przez Stanisława Chyczyńskiego. 

Jak sugeruje Franciszek Sypowski (vide: „Miasta Lanckorony świadki przeszłości”, Wieliczka 1938), „przechowywaną przez lanckorońskie drobnomieszczaństwo z pewnego rodzaju czcią dla jej treści historyczno-moralnej” była ongiś powieść „Sieroty Zebrzydowskiego czyli Akademicy Krakowscy” (Tarnów 1875). Jej autorem jest prałat kapituły tarnowskiej, ks. Michał Król, który jednak w przedmowie faktyczne autorstwo przypisuje zupełnie innej osobie, co wydaje się tylko modnym w epoce chwytem literackim. Wyjątkowe powodzenie tejże książki potwierdza Andrzej Bucki, który swoim staraniem doprowadził do jej niniejszego wznowienia. Jak wspomina, w czasach jego babci Natalii (r. 1904) „Sieroty Zebrzydowskiego” były czytane na głos w rodzinnym kręgu, w długie zimowe wieczory. Dzieło to wśród gminu kalwaryjskiego, barwałdzkiego i bugajskiego uchodziło za bestseller równie intrygujący jak powieść H. Różyckiego „Umarła Babka w Skawinie”.

Księżowski utwór traktuje o losach dwójki dzieci: Kostusia i Zosi Kordeckich, które – jako sieroty – królewskim zwyczajem zostały oddane, przez Zygmunta III Wazę, w opiekę staroście lanckorońskiemu Mikołajowi Zebrzydowskiemu. Kostuś kształcił się w Akademii Krakowskiej, pod kierunkiem słynnego Marcina Wadowity, Zosia zaś dorastała w majątku Zelczyn pod Skawiną. Ze skomplikowanych losów rodzeństwa warto tylko wypunktować, iż Konstanty Kordecki, jako dojrzały już człowiek, wstąpił do paulińskiego klasztoru na Skałce, przyjął imię Augustyn, by w 1655 r. stać się narodowym bohaterem – głową obrony twierdzy na Jasnej Górze. Akcja utworu toczy się w Zebrzydowicach, Skawinie, Krakowie, Bulowicach (k. Andrychowa) czy też w Mucharzu. Jak sugeruje wspomniany Sypowski, książka jest oparta na ustnych podaniach i domniemaniach, nie ma wybitnej wartości historycznej, dokumentalnej (np. prawdziwa młodość przeora Kordeckiego była zupełnie inna), ale jest „kopalnią złota etycznego i pięknych obyczajów, zwłaszcza sposobów wychowywania młodzieży” (ibidem).

 

Ks. MICHAŁ KRÓL – doktor teologii katolickiej, prałat kapituły tarnowskiej, polityk galicyjski. Urodził się 27 sierpnia 1793 r. w Inwałdzie, umarł 10 grudnia 1879 r. w Tarnowie. W latach 1837–1845 oraz 1848–1850 pełnił funkcję rektora seminarium duchownego w Tarnowie. Wtedy opracował pierwszy regulamin, porządkujący życie wewnętrzne powiększonej wspólnoty alumnów – „Ordo domesticus”. Po Wiośnie Ludów w 1848 r., w czasie nasilających się represji, ks. Królowi udało się przekonać zaborcze władze austriackie do rezygnacji z zamiaru zlikwidowania tarnowskiego seminarium. W latach 1870–1876 posłował do Sejmu Krajowego Galicji (trzeciej kadencji). W 1875 r. ogłosił drukiem swoją powieść historyczno-moralną „Sieroty Zebrzydowskiego czyli Akademicy Krakowscy”, która na przełomie wieków stała się lokalnym bestsellerem.

 

Sieroty Zebrzydowskiego – mat. wydawniczy
5 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kalwarianin
Kalwarianin
18 lutego 2024 22:04

Czy istnieje możliwość zdobycia tej książki przez osoby, które nie mogą być na piątkowym spotkaniu? Ewentualnie czy redakcja może podać adres mailowy do Wydającego? Dziękuję!

janek
janek
Reply to  Kalwarianin
19 lutego 2024 18:50

książkę można przeczytać na books google , trzeba wpisać – Król Sieroty Zebrzydowskiego, powiem tylko tyle, że jeszcze nie znam takiego, który dotarł by do końca tego „dzieła”, większość wysiada przed połówką

2
0
Would love your thoughts, please comment.x