Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie zamiaru ustanowienia Świętego Jana Pawła II Patronem Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej

W dniu dzisiejszym (30 grudnia 2019 r.) Rada Miejska podjęła uchwałę o zamiarze ustanowienia Świętego Jana Pawła II Patronem Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej. 

W dniu dzisiejszym (30 grudnia 2019 r.) Rada Miejska jednogłośnie podjęła uchwałę o zamiarze ustanowienia Świętego Jana Pawła II Patronem Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej. 

Prośbę o ustanowienie skierowano na ręce Jego Ekscelencji Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Marka Jędraszewskiego, o poparcie inicjatywy mieszkańców miasta Kalwarii Zebrzydowskiej oraz mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska w zakresie ustanowienia Świętego Jana Pawła II Patronem Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Jego Ekscelencja
Arcybiskup Metropolita Krakowski
Marek Jędraszewski

Wasza Ekscelencjo. Wielce Czcigodny Księże Arcybiskupie.

Wyrażając wolę wielu mieszkańców Miasta Kalwaria Zebrzydowska, wdzięcznych Bogu, że dane im było żyć w czasach, gdy Papieżem był najznamienitszy z Rodu Polaków, prosimy Jego Ekscelencję o skierowanie do Stolicy Apostolskiej wniosku o ustanowienie Patronem Miasta Kalwaria Zebrzydowska Świętego Jana Pawła II.

Jan Paweł II był dla nas Polaków Przewodnikiem i Nauczycielem. Pamięć o Janie Pawle II to nie tylko wyraz patriotyzmu, ale także i przede wszystkim idea oparcia się na trwałych wartościach wynikających z Ewangelii. Miasto Kalwaria Zebrzydowska, przyjmując za Patrona Świętego Jana Pawła II niewątpliwie wpisze się w historię i stworzy dla swoich mieszkańców duchowy punkt odniesienia.

Dla Kalwarii Zebrzydowskiej, pontyfikat Jana Pawła II miał wyjątkowe znaczenie. Papież od najmłodszych lat związany był z Kalwarią Zebrzydowska. Tutaj przybywał jako młody chłopiec wraz z ojcem a następnie kolejno jako ksiądz, biskup, kardynał a w roku 1979 oraz 2002 będąc Następcą św. Piotra na Stolicy Apostolskiej.

W czasie I Pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. Papież będąc w Kalwarii Zebrzydowskiej podniósł do rangi Bazyliki Mniejszej Sanktuarium kalwaryjskie oraz wyraził Swoją wolę prosząc mieszkańców i pielgrzymów, którzy przybywają na to wyjątkowe miejsce aby modlili się za Niego za życia i po śmierci. Życzenie to wciąż realizują ojcowie Bernardyni, stróżowie tego miejsca.

Klamrą spinającą Papieskie Apostolskie Pielgrzymki do Ojczyzny była Msza św., którą Jan Paweł II odprawił 19. Sierpnia 2002 r. z okazji Jubileuszu 400-lecia powstania Kalwarii. Była to ostatnia Eucharystia na Polskiej Ziemi. Papież w homilii zawierzył swoje życie, owoce pontyfikatu oraz losy Narodu Polskiego i Kościoła Maryi z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Matka Boża Kalwaryjska w swoim cudownym wizerunku stała się po śmierci Emilii Wojtyłowej, matki Papieża, Jego Matką. W dowód synowskiej wdzięczności Jan Paweł II złożył u stóp Pani Kalwaryjskiej w 1987 r, w 100-lecie koronacji Cudownego Wizerunku, papieską różę.

W roku 1991 w czasie przejazdu z Karkowa do Wadowic Papież na kalwaryjskim rynku błogosławił mieszkańców i wygłosił znamienite słowa: „Dziś na krótko się tu zatrzymuje, ale tutaj moje serce pozostało na zawsze.”.

Jesteśmy dumni z faktu, że w 1997 r. Jan Paweł II przyjął Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, nadane Mu Uchwałą Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, a wręczone w Ludźmierzu w czasie VI Apostolskiej Pielgrzymki do Polski. Jest On jedyną osobą tak uhonorowaną przez Miasto Kalwaria Zebrzydowska.

W dowód uznania dwóm szkołom w gminie nadano imię Jana Pawła II oraz Karola Wojtyły a także wzniesiono pomnik Papieża przy kalwaryjskiej Bazylice oraz przy Kościele Św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W życiu człowieka ważny jest wzór do naśladowania. Papież – Polak był człowiekiem, który przez swoje poglądy, zachowanie i wiarę dawał dobry przykład ludziom, szczególnie młodym. Jednoczył ludzi o różnych postawach życiowych, a jego słowa wpływały na wybór przez wielu właściwej drogi. Chcemy podjąć wysiłek, naśladowania Jego dziedzictwa, by służyło budowaniu i umacnianiu cywilizacji życia i miłości. Chcemy w Jego stylu realizować swoje człowieczeństwo, dając świadectwo bezinteresowności, uczciwości, otwartości na innych, wrażliwości na prawdę oraz mężnego znoszenia trudów. Oddając Kalwarię Zebrzydowską pod patronat Świętego Jana Pawła II mamy nadzieję, że przyczyni się to do budowania silnego miasta, odpowiedzialnego za życie mieszkańców, a także do budowania atmosfery wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Niech wspiera nas w podejmowaniu wysiłków na rzecz wspólnego dobra.

(-) mgr. Piotr Janusiewicz
Przewodniczący Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

(-) dr hab. inż. Augustyn Ormanty
Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
muki
muki
31 grudnia 2019 11:47

Jutro na orliku mecz o puchar szampana,Wadowice z Iskra i faworytem bedzie Skawa,z racji gry w wyzszej lidze.Druzyna Kleczy zawodzila w tej rundzie,bo to byla nieudana runda w wykonaniu Iskry i duze zaskoczenie bardzo slabe wyniki w B klasie na jesieni.W przypadku Wadowic czolowka tabeli i to byla dobra runda w wykonaniu wadowiczan.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x