W dniu dzisiejszym (27 kwietnia 2023 r.) Rada Miejska nadała Przychodni Zdrowia w Kalwarii Zebrzydowskiej imię doktora Tadeusza Ryłki.
Wniosek o uhonorowanie Tadeusza Ryłki, poprzez nazwanie jego imieniem Przychodni Zdrowia przy Al. Jana Pawła II, złożył Radzie Miejskiej na sesji w dniu 24 lutego 2022 r. w imieniu Zarządu Osiedla Nr 1 oraz mieszkańców Tadeusz Stela. Przypomnijmy, że 8 grudnia 2022 roku Rada Powiatu Wadowickiego z inicjatywy Radnego Powiatowego Marka Cimra nadała pośmiertnie honorowy tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wadowickiego” śp. doktorowi Tadeuszowi Ryłce.
Tadeusz Ryłko urodził się 7 kwietnia 1931 roku w Krakowie jako syn Franciszka i Józefy z domu Ślusarz. Lata młodzieńcze Tadeusza przypadły na okres II wojny światowej, w związku z czym część edukacji wczesnoszkolnej odebrał w domu pod okiem matki, która była nauczycielką. Uczęszczał do szkoły powszechnej na Prądniku. W czasie wojny pod nieobecność ojca opiekował się matką i młodszym bratem. Należał w tym czasie do chóru parafialnego i był ministrantem w kościele parafialnym. Tadeusz Ryłko uczęszczał do Gimnazjum Pijarów w Krakowie, następnie do Liceum Ogólnokształcącego nr 1. im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. W czasie edukacji licealnej Tadeusz Ryłko należał do VII Drużyny Harcerskiej tzw.” Szarej Siódemki”, gdzie wraz z harcerzami udzielał się społecznie, wspierał starsze osoby i działały na rzecz szeroko rozumianego dobra wspólnego. Z drużyną harcerską zdobywał liczne sprawności, wykazywał się też zdolnościami w zakresie kultury fizycznej i przejawiał wiele oznak na obiecującego sportowca. Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia na Akademii Medycznej w Krakowie. W czasie studiów bardzo angażował się społecznie, a jego zaangażowanie zaprocentowało wybraniem go starostą roku. Studia wyższe ukończył w 1956 roku, w tym czasie ożenił się z Ireną z domu Materia. Przez rok dojeżdżał z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie otrzymał posadę lekarza kolejowego w Kolejowej Przychodni Zdrowia w Kalwarii Zebrzydowskiej. W niedługim czasie rozpoczął również pracę jako lekarz w Przychodni Rejonowej w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie na stanowisku kierownika pracował od 1975 roku. W czasie pracy jako lekarz ustawicznie podnosił swoje kwalifikacje zawodowe, uzyskując specjalizacje z medycyny pracy, interny, pediatrii i medycyny ogólnej. W ramach interny zdobył specjalizację II stopnia.
Tadeusz Ryłko był nie tylko znanym i cenionym lekarzem. Cechowała go niezwykła wrażliwość na ludzką krzywdę, a jako lekarz z powołania poświęcał się swojej zawodowej misji bez reszty. Przez długie lata leczył mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska, Powiatu Wadowickiego, a także pacjentów spoza jego granic. Profesjonalizm, zaangażowanie, pasja medyczna sprawiały, że wśród pacjentów Tadeusz Ryłko cieszył się powszechnym szacunkiem i autorytetem. Nie szczędził też czasu i energii na realizowanie swojego lekarskiego powołania, a dla pacjentów dostępny był niemal prze całą dobę. Nigdy nie odmawiał pomocy osobom, które o taką pomoc się do Niego zwróciły. Nazwisko doktora Ryłki stało się głośne za sprawą kilku donośnych faktów z jego życiorysu. Niewątpliwie na odnotowanie zasługuje zabezpieczanie medyczne wizyty Jana Pawła II w Kalwarii Zebrzydowskiej, wydarzenie trudne pod względem logistycznym i politycznym. Był też osobistym lekarzem Anny Walentynowicz, wspólnoty klasztoru Ojców Bernardynów oraz zawodników Klubu Sportowego „Kalwarianka”, którego był wiceprezesem, członkiem zarządu i sympatykiem. Przez wiele lat działając bezinteresownie (społecznie) oferował opiekę medyczną w wielu organizacjach sportowych nie tylko z gminy Kalwaria Zebrzydowska ale także z gmin Stryszów i Lanckorona. Był członkiem międzynarodowej organizacji humanitarnej: „Lekarze bez Granic”. Podejmując te wszystkie wyzwania Pan doktor Ryłko oddawał się im bez reszty. Na zauważenie zasługuje społeczny i utylitarny wymiar tych działań.
Tadeusz Ryłko to nie tylko znany i ceniony lekarz, ale i społecznik, angażujący się w życie regionu, w którym mieszkał. Pełnił funkcję Radnego Miejskiego i Powiatowego w I i II kadencji, piastując funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. Należał też do Komitetu Honorowego wspierającego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jako działacz i społecznik Tadeusz Ryłko współtworzył rozbudowę szpitala wadowickiego oraz w znacznym stopniu przyczynił się do powstania Gminnej Przychodni Zdrowia w Kalwarii Zebrzydowskiej. Był wybitnym samorządowcem zaangażowanym w życie społeczne Powiatu Wadowickiego oraz Kalwarii Zebrzydowskiej, lokalnym patriotą, autorytetem, dla którego najważniejszym celem było dobro i rozwój naszej „Małej Ojczyzny”. Inicjator ufundowania Tablicy upamiętniającej wizytę Ojca św. Jana Pawła II w Kalwarii Zebrzydowskiej w 1979 r, – ulokowanej przy wejściu do SPZOZ w Kalwarii Zebrzydowskiej. Członek i współtwórca Stowarzyszenia Wierni Bogu i Rzeczypospolitej. Dał się poznać jako dobry, życzliwy dla ludzi człowiek, na którym można było polegać i któremu można było zaufać. Był wybitnym lekarzem o wielkim sercu, powołaniu i talencie, który w ramach medycznej praktyki pomagał tysiącom pacjentów, dla których miał zawsze czas i którzy byli dla niego szczególnie ważni. Dnia 8 czerwca 2008 r. odznaczony został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi.
Tadeusz Ryłko zmarł 22 listopada 2021 r. w wieku 90 lat.
Za wybitne zasługi działalności społecznej i samorządowej oraz za osiągnięcia w pracy na rzecz ochrony zdrowia publicznego Tadeusz Ryłko został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
About Author
You may also like
-
Kawowy salon z polityką w tle – nową tradycją w Kalwarii?
-
Co polecamy na weekend 22-24 listopada
-
Dziś mija 80 lat od najtragiczniejszej katastrofy kolejowej w Polsce
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
Obecnie zbieram materiały do 3 tomu „Kalwaryjskiego Alfabetu”, w związku z informacją podaną pod linkiem :
https://powiatwadowicki.pl/aktualnosci/zmarl-dr-n-med-tadeusz-rylko/
proszę wszystkich, którzy posiadają jakieś dane o pracy doktorskiej i dorobku naukowym Tadeusza Ryłki, o kontakt na adres piotrmoskala@op.pl