Promocja książki: Stanisław Opyrchał – poeta kalwaryjski

W piątek (25 czerwca) odbyła się promocja książki promocja książki: Stanisław Opyrchał – poeta kalwaryjski wydanej staraniem Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria. 

Podczas promocji książki, która odbyła się w Starym Kinie, można było posłuchać laudacji jaką o zmarłym 60 lat temu poecie wygłosił Prezes Stowarzyszenia Niezależni Zbigniew Kochan. Stanisław Opyrchał urodził się 2 stycznia 1892 r. w Stanisławiu Dolnym, który podówczas należał do starostwa barwałdzkiego. Jak czytamy w życiorysie droga do stania się poetą była długa, gdyż dopiero wiosną roku 1950 ukończył Pan Stanisław „Naukę początkową”. (…) podjęcie nauki na kursie dla Analfabetów(…) było niełatwe, gdyż (…) jak pisał Władysław Machejek, w Kalwarii kursy te nie miały poparcia społecznego, krytykowali je zwłaszcza właściciele dużych zakładów obuwniczych. Jednakże, trud nauki spowodował otwarcie się Opyrchała na świat pisany. Jego wiersze charakteryzował naturalizm oraz żywe obrazowanie pojmowanego przez niego świata (począwszy od pochwały walki z analfabetyzmem, przez zaangażowanie polityczne, po wiersze religijne z motywem poezji ludowej).

Podczas promocji można było usłyszeć wspomnienia związane z Panem Stanisławem Opyrchałem (między innymi porównywano go do Nikifora), wśród których znalazły się także żywe opowieści jego wnuczki. Benedyktyńskiej pracy w odczytaniu i przygotowaniu wierszy z niewielu zachowanych do dziś rękopisów oraz redakcji książki podjęła się Pani Monika Rausz. W publikacji odnajdziemy kilka fotografii autora i miejsc związanych z jego życiem, fotokopie rękopisów wierszy oraz reprodukcje artykułów prasowych poświęconych Stanisławowi Opyrchałowi z roku 1950.

Książka otwiera nową serię wydawniczą Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria związaną z ważnymi wydarzeniami, osobami ze świata kultury i życia społecznego oraz miejscami istotnymi dla historii Kalwarii Zebrzydowskiej.

Stanisław Opyrchał – poeta kalwaryjski, format A5, liczba stron 54. Książkę wydano staraniem Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria przy współudziale Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.

Książkę można bezpłatnie odebrać w redakcji portalu Kalwaria 24 (ul. Rynek 34), od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00.

 

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x