III Festiwal Hejnalistów - 2 czerwca 2024 .r - fot. GOK Lanckorona

Po raz trzeci odbyło się wielkie trąbienie w Lanckoronie

W niedzielę 2 czerwca odbył się Lanckoronie III Festiwal Hejnalistów.

 
Na Lanckorońskiej Górze zabrzmiały trąbity (Andrzej Budz – Podhale – juror nie biorący oczywiście udziału w konkursie, Jan Kubik, Marian Jarosz – Pieniny), dudy beskidzkie i huculskie (Przemysław Żurek – Stryszawa) i trąbka (Łukasz Witczak – Lachowice). Na zamkowym dziedzińcu w Lanckoronie było dźwięcznie i kostiumowo. Obok konfederatów barskich, stanęli górale beskidzcy, pienińscy i podhalańscy, w swoich wspaniałych strojach. Stroje myśliwskie reprezentował juror konkursu Tomasz Janiszewski. Trzecim jurorem był Tomasz Stępień – kapelmistrz orkiestr dętych wojskowych i OSP. Po uczcie dla uszu, uczestnicy i widzowie mogli zwiedzać ruiny, poznając dzieje zamku i twierdzy Lanckorona z opowieścią Krzysztofa Wielgusa.
 
PO zwiedzaniu odbył się przemarsz na rynek, podczas którego pod pomnikiem Wiara i Wolność konfederaci – rekonstruktorzy zaciągnęli wartę honorową i oddali salut ku czci bohaterów konfederacji barskiej. Przemarszowi towarzyszyły orkiestry: Kalwaryjską Orkiestrę Dętą, Orkiestra Dęta OSP Izdebnik i gospodarzy – Gminna Orkiestra Dęta w Lanckoronie. Przemarsz prowadzili kapelmistrzowie Sławek Pacholski i Tomasz Stępień.
 
Na rynku Orkiestry uraczyły zebranych koncertami. Podczas koncertu ogłoszone zostały wyniki konkursu na zamku, wręczono dyplomy i nagrody, a laureaci i jurorzy zagrali zwycięskie sygnały na trąbitach, dudach i trąbce. Koncert prowadził Paweł Skowroński i dowodzeni przez niego konfederaci barscy z pracowni Scutum, prezentując scenki rodzajowe z czasów konfederacji barskiej.
 
Warto wspomnieć, żepanie ze stowarzyszenia Lanckoronianki, przygotowały dla uczestników, orkiestr i gości pożywny żurek z kiełbasą. Podczas gdy na rynku grały orkiestry, dzieci miały swój kącik zabaw. Szalały na dmuchanym zamku – zjeżdżalni (ufundowanym przez Łukasza Klimowskiego), Renia Pabich i Ola Skliniorz ozdabiały je tatuażami (oczywiście zmywalnymi), a rodzice mogli osłodzić im zabawę watą cukrową i popcornem. W końcu to Dzień Dziecka. Tak więc w Lanckoronie 2 czerwca niósł coś miłego dla każdego.
 
Piękne krajobrazy, rozmowy towarzyszące Rajdowi szlakami konfederatów barskich, wypowiedzi młodzieży, pasjonatów i specjalistów, a wszystko to w urokliwej scenerii ziemi lanckorońskiej – złożyły się na film Juliana Rachwała „Lanckorońskie okopy konfederacji”, wyprodukowany w 2018 r. dla TVP Historia. Twórca filmu Julian Rachwał był gościem III Festiwalu hejnalistów. Na spotkanie z nim w muzeum przybyli badacze ruin zamku i twierdzy, ich konserwatorzy, pasjonaci Lanckorońskiej Góry. Po projekcji filmu dyskutowali o znaczeniu tego wyjątkowego i unikalnego zabytku wrosłego w historię Polski od wczesnego średniowiecza po okres austro-węgierski.
 
Na podsumowanie III Festiwalu hejnalistów odbył się koncert Kasia Cygan – art. z towarzyszeniem Jarka Wyki na instrumentach perkusyjnych. W świat bohaterów konfederacji barskiej przeniosła słuchaczy wspaniała, ekspresyjna recytacja Kasi; raz liryczna w monologu Anieli, raz brawurowa w dialogujących monologach Sawy Celińskiego i jego siostry Swentyny z „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego, które wypełniły pierwszą cześć koncertu. Jarek Wyka improwizacją instrumentalną budował nastrój i podkreślał dramaturgię słów Wieszcza.
W drugiej części Kasia zaśpiewała swoje piosenki z autorskiej płyty „Serce w ogrodzie” z wyjątkowo bliską sercu tak artystki, jak i słuchaczy – „Lanckoroną”. 
 
Projekt „Festiwal hejnalistów z Lanckorońskiej Góry dla uczczenia bohaterów konfederacji barskiej”, zrealizowany został pod Patronatem Honorowym Wójta Gminy Lanckorona, przez stowarzyszenie Intrada. Towarzystwo Przyjaciół Gminnej Orkiestry Dęta w Lanckoronie, Gminna Orkiestra Dęta w Lanckoronie przy współpracy z GOK i wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
 
0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x