Pięciu bernardynów przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk ks. bpa Roberta Chrząszcza

W liturgiczne wspomnienie świętego Brata Alberta pięciu bernardynów przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk Ks. bpa Roberta Chrząszcza. Uroczystość zgromadziła w kalwaryjskiej bazylice rodziny, kapłanów, współbraci, siostry zakonne oraz przyjaciół i znajomych nowo wyświęconych kapłanów.

  
Przed rozpoczęciem liturgii zebranych w bazylice przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium. Zwrócił się do kandydatów do święceń, życząc im, by na wzór patrona dnia, byli dobrzy, jak chleb.

  
W czasie homilii, Ksiądz biskup również przywołał postać św. Brata Alberta, który „w niezwykle wymowny sposób pokazał swoim życiem, na czym polega całkowite oddanie się Bogu i Jego przemieniającej mocy”. Biskup zwrócił uwagę na różne wypowiedzi świętych odnoszące się do Serca Bożego oraz na obecnie przeżywany miesiąc, w którym „codziennie wznosi się do nieba uroczysty śpiew błagalny o zmiłowanie Najświętszego Serca Jezusa”.
– Treść poszczególnych wezwań litanii wzmacniają jeszcze, i podkreślają, przeżywane w czerwcu uroczystości i święta liturgiczne. Niektóre z nich odnoszą się wprost do tajemnicy Chrystusowego Kapłaństwa, a zatem również do kapłaństwa służebnego – mówił.

   
Wspominając obchodzoną niedawno Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, przypomniał, że „nie sposób jest zrozumieć kapłaństwa bez Eucharystii, ani Eucharystii bez kapłaństwa”. W dalszych słowach zwrócił uwagę na kolejne święto związane z tajemnicą kapłaństwa, Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.
– Dla Was, drodzy kandydaci do święceń prezbiteratu, czyli już niedługo neoprezbiterzy, będzie to pierwszy taki moment, kiedy naprawdę poczujecie się, już jako kapłani, otoczeni serdeczną modlitwą całej wspólnoty Kościoła.

   
Podsumowując wskazane wcześniej bogactwo uroczystości przypadających w czerwcu oraz postawę świętego Jana Chrzciciela, biskup powiedział:
– Możemy powiedzieć, że święty Jan Chrzciciel „ustąpił miejsca” Panu Jezusowi i Jego Najświętszemu Sercu, ale nie mogło być inaczej, skoro całym sobą pokazał, że „trzeba, aby On wzrastał, a ja się umniejszał”. Tej właśnie radości kapłańskiej Wam życzę, drodzy Bracia, i o nią się modlę. Niech Matka Boża Kalwaryjska, która nas tutaj przygarnia z czułością, jako Matka i Wychowawczyni powołań kapłańskich i zakonnych, Matka i opiekunka kapłanów, wyprasza i strzeże w Waszych sercach daru radosnego kapłaństwa – zakończył.

  
Po liturgii ojciec Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny podziękował wszystkim za udział w uroczystości i wsparcie oraz ogłosił w których klasztorach neoprezbietrzy będą pełnić swoją posługę. O. Paweł Nycko OFM i o. Tobiasz Strzelecki OFM w Leżajsku, o. Leoncjusz Karpeta OFM w Warszawie, o. Waldemar Jagieła OFM na misjach w Botswanie oraz o. Natalis Stube OFM w Szkołach Bernardyńskich w Łodzi.
  
  

 
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. o. F. Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x