Owacje na stojąco – wielki sukces spektaklu Twój szczęśliwy numerek

Granatowe światło i dwie stojące w dymie na środku sceny główne bohaterki (dziewięcio- i dziesięciolatka) ubrane w pasiaki, śpiewające widzom „Ty to masz szczęście, że w tym momencie, żyć Ci przyszło w kraju nad Wisłą” – to scena, której wielu widzów na długo nie zapomni.

Granatowe światło i dwie stojące w dymie na środku sceny główne bohaterki (dziewięcio- i dziesięciolatka) ubrane w pasiaki, śpiewające widzom „Ty to masz szczęście, że w tym momencie, żyć Ci przyszło w kraju nad Wisłą” – to scena, której wielu widzów na długo nie zapomni.

W sobotę 26 stycznia br. w kalwaryjskiej sali widowiskowej przy ulicy Broniewskiego miała miejsce niezwykła premiera, a zarazem debiut rodzącej się pod skrzydłami Centrum Kultury, Sportu i Turystyki grupy teatralnej. Członkowie warsztatów teatralnych przy wsparciu ich rówieśników z Teatru Młodych im. Rudolfa Warzechy ze Stryszowa przygotowali na koniec ferii wyjątkowy spektakl pt. „Twój szczęśliwy numerek”, by w ten sposób uczcić rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.

Spektakl Twój Szczęśliwy Numerek – reż. Mirosław Płonka – 26 stycznia 2019 r. – fot. Andrzej Famielec

Aktorzy pod przewodnictwem reżysera Mirosława Płonki, który był jednocześnie autorem scenariusza, zaprezentowali widowisko o tragedii dzieci w KL Auschwitz-Birkenau. Reżyser zderzył na scenie dwa światy: współczesny z tym sprzed lat, a także dwa spojrzenia na obóz zagłady: nastolatka ze wspomnieniami staruszki-byłej więźniarki, których pretekstem do rozmowy okazał się wspólny pobyt w szpitalu. Postać Dzieciucha (Michał Studnicki) była fikcyjna, ale Staruszka (Dorota Płonka) opowiadała widzom prawdziwe wspomnienia z czasów jej pobytu w Konzentrationslager. Była to opowieść tym bardziej poruszająca, że osoba, na której wzorowana była postać Staruszki, pochodziła z naszej okolicy. Reżyserowi zależało na tym, żeby aktorzy zaprezentowali swoje emocje i przemyślenia na temat obozu na scenie, dlatego próby były połączone z informacjami na temat obozu i często prowadzone eksperymentalną metodą wyzwalania emocji i przekazywania widzowi swoich przemyśleń za pomocą gestu, wzroku, spojrzenia etc. W ten sposób aktorzy pokazali, że dla nich obóz to nie tylko niechciany relikt z przeszłości i nie tylko przedmiot sporów politycznych wokół hasła „polski obóz zagłady”, ale przede wszystkim miejsce, z którego wnioski należy ciągle wyciągać i to nie tylko tak oczywiste, jak ten najbardziej instynktowny – by podobna tragedia się nie powtórzyła.

Spektaklem aktorzy i reżyser oraz zgromadzeni widzowie oddali hołd wszystkim więźniom KL Auschwitz, nieprzypadkowo premiera odbyła się w przeddzień rocznicy wyzwolenia oświęcimskiego obozu.

– Pośród tylu rocznic, które obchodzimy w Polsce, ta zostaje zepchnięta tylko do jednego miejsca – do Oświęcimia, a przecież ci ludzie, którzy byli w nazistowskiej Fabryce Śmierci, pochodzili również z naszej okolicy. Często mówi się o lokalności, a zapomina choćby o tym, że ci ludzie stanowili przed siedemdziesięciu laty naszą lokalność – mówił w wywiadzie dla Panoramy Informacje po spektaklu reżyser Mirosław Płonka.

Wszyscy widzowie instynktownie wstali ze swoich foteli i bili brawo, a owacjom nie było końca. Jak początkowo zanosiło się na to, że premiera odbędzie się bez widzów, tak teraz aktorzy przygotowują się do kolejnych pokazów.

– Trudno mówić o tragedii dzieci, a jak opowiedzieć o tragedii dzieci w obozie zagłady? Nasza historia jest pełna trudnych momentów, a dzisiaj często staramy się wypierać to, co dla nas nieprzyjemne. Mimo tematyki podjętej przez młodych aktorów spektakl nie przytłacza widza. Składania do refleksji, wzrusza, ale przede wszystkim porusza i daje nadzieję. Dlatego warto zobaczyć to widowisko. Reżyser i ekipa teatralna świetnie poradzili sobie z tematem – o spektaklu mówi Sonia Knapczyk z Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Spektakl Twój Szczęśliwy Numerek – reż. Mirosław Płonka – 26 stycznia 2019 r. – fot. Andrzej Famielec

O zainteresowaniu spektaklem świadczy chociażby ilość osób, które przybyły na jego premierę, a także potrzeba zaprezentowania przez aktorów ich spektaklu jeszcze raz 10 lutego 2019 roku (niedziela) o godz. 18:00 w sali widowiskowej CKSiT (ul. Broniewskiego 3, Kalwaria Z.), na który serdecznie Państwa zapraszamy!

OBSADA:

Dzieciuch – Michał Studnicki
Alter ego Dzieciucha – Mateusz Zawiła
Matka Dzieciucha – Magdalena Bożek 
Siostra Dzieciucha – Martyna Leska
Szwagier Dzieciucha – Mikołaj Lenik
Staruszka – Dorota Płonka
Staruszka w przeszłości – Emilia Studnicka
Siostra Staruszki – Julia Kania
Kobieta w ciąży – Kamila Kulawska
Jędrek Mędrek – Mateusz Widerski
Lekarka – Anna Harańczyk 
Żydówka – Dorota Pilch
Syn Żydówki – Jan Klaczak
Chłopiec-sierota – Oliwier Mnich
Chłopczyk – Szymon Klaczak
Dziewczynka – Martyna Zawiła
Mengele – Piotr Pępek
SS-mann – Adrian Studnicki
SS-mann – Paweł Leśniak
SS-mann – Filip Gnojek

Na koniec warto wspomnieć, że spektakl jest dobrym pretekstem do rozmowy z młodymi widzami o tragicznych losach Polaków i innych narodów podczas II wojny światowej. Na pokaz warto zabrać dzieci, ale przygotowując je wcześniej do tematyki, którą podjął kalwaryjski teatr.

Spektakl – drugi pokaz: Twój szczęśliwy numerek
10 lutego 2019 r., godz. 18.00
sala widowiskowa CKSiT, ul. W. Broniewskiego 3, Kalwaria Zebrzydowska
Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w Starym Kinie, Mickiewicza 4 w Kalwarii Zebrzydowskiej

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Notify of
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x