Otwarto stadion w Skawinkach im. Lucjana Chorążego

31 lipca 2021 r. na długo zapisze się w pamięci mieszkańców Skawinek, ponieważ w tym dniu został poświęcony obiekt sportowy w Skawinkach, na Zadzielu. Stadion otrzymał również imię Lucjana Chorążego, utytułowanego ultra maratończyka i mieszkańca Skawinek.

Uroczystość rozpoczęła się od polowej mszy św. sprawowanej przez Jego Eminencję biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej Roberta Chrząszcza wraz z ks. dziekanem Wiesławem Cyganem, dwoma proboszczami z terenu Gminy Lanckorona: ks. Adamem Szczygłem ze Skawinek, ks. Andrzejem Gawendą z Izdebnika oraz ks. Janem Gibałą z Palczy. W trakcie homilii ks. biskup powiedział, że mieszkańcy powinni być wdzięczni za tak piękny obiekt i za to, że się udało po tylu latach starań go zbudować. Po mszy św. ks. biskup poświęcił murawę i budynek dla sportowców.

W oficjalnej części uroczystości, której gospodarzem był Wójt Tadeusz Łopata uczestniczył Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita oraz w zastępstwie Posła Filipa Kaczyńskiego, Dyrektor Biura Poselskiego Piotr Hajnosz, Radni Gminy Lanckorona z Przewodniczącym Ryszardem Frączkiem na czele, Wójt Gminy Luzino Jarosław Wejer wraz z małżonką, sołtys sołectwa Skawinki Ryszard Gonet, Kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Maria Turek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Skawinkach Anna Gibas, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lanckoronie Mirosław Gajewski, była Wójt i jednocześnie mieszkanka Skawinek Elżbieta Stołowska, były sołtys Skawinek Piotr Chorąży, przedstawiciele Klubu Sportowego „Korona” Skawinki, mama śp. Lucjana Chorążego – Alicja Chorąży wraz z jego siostrą Iwoną Drummond oraz członkowie Rady Sołeckiej i mieszkańcy Skawinek. Wójt podziękował Wojewodzie za wszelkie wsparcie, które otrzymuje Gmina Lanckorona z funduszy rządowych – „nie ma w gminie dużej inwestycji, na której wykonanie nie dostalibyśmy dotacji” – mówił Wójt. W swoim przemówieniu Wojewoda Małopolski wyraził swoją radość z kolejnego obiektu sportowego, który powstał dzięki pozyskaniu dotacji rządowej, a do mieszkańców zwrócił się z apelem o wzięcie udziału w szczepieniu przeciwko Covid-19.

Po przemówieniach zaproszonych gości dokonano uroczystego przecięcia wstęgi. Szczególną rolę odegrali tutaj najmłodsi mieszkańcy gminy, którzy również wzięli udział w tym podniosłym momencie. Po przecięciu wstęgi nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej dla mieszkańców Skawinek na pamiątkę tego wyjątkowego dnia przez Panów Jan i Adriana Kozików z Jastrzębi. Odsłonięcia dokonał Wojewoda Małopolski wraz z siostrzenicą patrona obiektu śp. Lucjana Chorążego. Warto nadmienić, że w miejscu, w którym wmurowano kamień węgielny jest pamiątkowa płyta przypominająca o tym wydarzeniu z 11 sierpnia 2019 r. 

Wszyscy zgromadzeni mogli poczęstować się pysznym tortem w kształcie murawy piłkarskiej, a na boisku odbył się pierwszy mecz towarzyski pomiędzy LKS „Korona” Skawinki a LKS Górki Myślenice, zakończony zwycięstwem gospodarzy 2:0. Radości mieszkańców i kibiców „Korony” nie było końca, ponieważ w końcu klub może grać „u siebie”.

Zadanie obejmujące budowę boiska do piłki nożnej o wymiarach 50m x 100m i nawierzchni z trawy naturalnej wraz z budynkiem zaplecza sanitarno-szatniowego w Skawinkach zostało zrealizowane przez Gminę Lanckorona dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu państwa w ramach Programu „Sportowa Polska – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej”. Całkowita wartość inwestycji 2 638 300 zł, w tym dofinansowanie w wysokości 1 004 200 zł.

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x