Nowe inwestycje w „Gorzeniu”. Te sukcesy nie spadły z nieba…

Dyrektorem jestem krótko, ale w tej szkole pracuję od 30 lat. I z ręką na sercu mogę powiedzieć, że tak wielkich inwestycji, jak w kilku ostatnich latach, w placówce wcześniej nie było. To jak zmienia się nasza szkoła musi robić wielkie wrażenie – mówił 17 października dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Wadowicach Jacek Zarzycki. – Ta placówka to doskonały przykład na to, jak ogromny skok inwestycyjny dokonuje się w powiatowych szkołach średnich. Nowe sale, nowe i nowoczesne wyposażenie, mnóstwo kursów dla uczniów, staże, nowe propozycje edukacyjne, nowe boiska i w końcu budowana właśnie nowa hala sportowa – oczko w głowie obecnego tu Pana Marka Ciepłego. Naprawdę mamy w ostatnich latach wiele powodów do dumy, jeśli chodzi o nasze szkolnictwo średnie – dodawała przewodnicząca Rady Powiatu w Wadowicach Zofia Kaczyńska. W miniony poniedziałek w popularnym „Gorzeniu” dokonano uroczystego otwarcia sal dydaktycznych w ramach projektu „Wadowickie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego II”.

Wszystko działo się z udziałem m.in. posła na Sejm RP Filipa Kaczyńskiego, podczas spotkania zgodnie nazywanego „dobrym duchem” bardzo wielu inwestycji zrealizowanych w naszym powiecie w ostatnich latach, małopolskiej wicekurator oświaty Haliny Cimer, a także zastępcy dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie Agaty Suszczyńskiej. Obecni byli oczywiście przedstawiciele Powiatu Wadowickiego: przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska, starosta Eugeniusz Kurdas oraz dwaj absolwenci „Gorzenia”: przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Promocji Powiatu Marek Cimer i wspomniany już wyżej członek Zarządu Powiatu Marek Ciepły.

Spotkanie było okazją do podsumowania i obejrzenia inwestycji realizowanych w szkole na przestrzeni lat 2017 – 2022, kiedy to za sprawą dofinansowania w ramach projektów CKZiU I oraz CKZiU II pozyskano prawie 10 mln zł! Goście z bliska przyjrzeli się więc, jak wyglądają i jak są wyposażone stacja diagnostyczna, warsztat samochodowy a także m.in. pracownie: silników spalinowych, elektroniczno-elektryczna, elektromechaniki samochodowej oraz silników spalinowych. Przy tej okazji padło wiele dobrych słów o szkole, o wynikach egzaminów, o miejscu placówki na mapie powiatu, jak i również całego województwa małopolskiego. – Wiedza, kompetencje nauczycieli poparte bardzo dobrą bazą dają świetne rezultaty. Ta szkoła nie tylko doskonale przygotowuje do studiów, ale także kształci bardzo dobrych fachowców w zawodach technicznych – mówiła w czasie spotkania małopolska wicekurator oświaty H. Cimer. – Trzeba wyraźnie podkreślić, że te sukcesy nie „spadły z nieba”. To owoc bardzo dobrej współpracy parlamentarzystów – tu szczególny ukłon w stronę Pana Filipa Kaczyńskiego, władz Województwa Małopolskiego, władz powiatu, które są organem prowadzącym szkoły, Biura Projektów Edukacyjnych starostwa oraz dyrekcji i pracowników placówki. Bez harmonijnego współdziałania wszystkich tych osób i podmiotów, nic by nie było możliwe. Ani tutaj ani w innych szkołach w powiecie wadowickim, gdzie przecież także prowadzi się działania inwestycyjne, gdzie także dzieje się wiele dobrego – dodawała wicekurator. Na potwierdzenie tych słów starosta E. Kurdas przypomniał kilka wybranych inwestycji zrealizowanych w szkołach w kilku minionych miesiącach. – Nowoczesne, dobrze wyposażone sale to nieodzowna pomoc, aby uczniowie mogli dobrze przygotować się do wykonywania zawodu. Baza lokalowa daje nowe możliwości i jest magnesem, który przyciąga do naszych placówek oświatowych absolwentów szkół podstawowych. Dlatego – mówiąc kolokwialnie – nie odpuszczamy i nieustannie inwestujemy w oświatę. Dwa tylko przykłady. W czerwcu br. w jednym dniu otwieraliśmy pracownię cukierniczą w CKZiU Nr 1 w Wadowicach oraz pracownię ekonomiki transportu oraz maszyn i urządzeń CNC w CKZiU w Andrychowie. Z kolei kilka dni temu otworzyliśmy nowy kompleks sportowy przy Zespole Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej – relacjonował starosta.

Wracając do poniedziałkowego wydarzenia w CKZiU Nr 2 w Wadowicach, dodajmy, że spotkanie to było też okazją do podsumowania projektu Advancing STEM Education with IoT Experiments, realizowanego wraz szkołami z Valgi w Estonii i Taviry w Portugali przy wsparciu Centrum Edukacyjnego EST.

W ramach projektu przedstawiono scenariusze zajęć z przeprowadzonych warsztatów w każdej ze szkół partnerskich (w Polsce, Estonii i Portugalii). Przetestowane scenariusze zajęć będzie można znaleźć w publikacji adresowanej do nauczycieli przedmiotów ścisłych i przygotowanej w językach: polskim, estońskim, portugalskim oraz angielskim.

***

Projekty realizowane w wadowickim „Gorzeniu” zostały dofinansowane z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz programu Erasmus +.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x