Rzeźba z kolekcji Kazimierza Mazurka - Chrystus Frasobliwy dłuta Waleriana Mąki

Nowa wystawa w Muzeum Miejskim

Muzeum Miejskie w Wadowicach zaprasza na wystawę rzeźby ludowej, będącej fragmentem prywatnej kolekcji Kazimierza Mazurka. Wernisaż wystawy zatytułowanej W niefrasobliwym świecie frasobliwych świątków zaplanowany został w najbliższy piątek 31 marca o godz. 17.30. Na ekspozycji prezentowane są rzeźby 34. artystów ludowych, wśród których jest wielu laureatów nagrody im. Oskara Kolberga, najważniejszego wyróżnienia w dziedzinie sztuki ludowej.

Wystawiane prace gromadzone były głównie w latach 1971-1995 a znaczną ich część stanowią figury Chrystusa Frasobliwego, które nierozerwalnie kojarzone są z okresem wielkiego postu. Motyw ten związany z pobożnością pasyjną przedstawia postać umęczonego Chrystusa, tuż przed śmiercią na Golgocie, który przysiada na kamieniu i pogrąża się w myślach nad światem. Jednym ze źródeł popularności tego wizerunku była rycina Albrechta Dürera z okładki wydanej na początku XVI wieku Małej Pasji, która stała się źródłem inspiracji bądź wzorem ikonograficznym dla wielu artystów również tych ludowych.

Na wystawie można również podziwiać figury świętych, pietę czy przedstawienia związane z obrzędowością ludową. Szczególnie interesująco prezentuje się „Tryptyk” autorstwa Jana Krajewskiego czy „Objawienie Pańskie” dłuta Anny Ficoń. Z właścicielem kolekcji muzeum współpracowało już przy okazji wystawy meteorytowej. Ekspozycję można zwiedzać bezpłatnie do końca maja b.r.

Rzeźba z kolekcji Kazimierza Mazurka – Chrystus Frasobliwy dłuta Waleriana Mąki
0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x