Na Kalwaryjskim Rynku stanęła makieta XVII wiecznych dróżek kalwaryjskich wraz dobrami Zebrzydowskich

W dniu dzisiejszym (28 lipca) dokonano instalacji na kalwaryjskim rynku makiety przedstawiającej XVII wiecznych dróżki kalwaryjskie wraz dobrami Zebrzydowskich. Prace zostały wykonane po nadzorem prof. Karola Badyny, który jest autorem projektów i wykonawcą pomnika Mikołaja Zebrzydowskiego oraz makiety. Nowopowstałe trwałe instalacje artystyczne (dzieła sztuki) powstały z inicjatywy i staraniem Stowarzyszenia Niezależni. 

Makieta rekonstrukcyjna ukazuje malowniczy fragment Beskidu z okresu XVII wieku. Pierwszą budowlą jaka powstała w dobrach lanckorońskich Zebrzydowskiego była Kaplica Ukrzyżowania. Dzieło budowy Kalwarii Mikołaj Zebrzydowski prowadził aż do śmierci w 1620 r. po nim prace kontynuował jego syn Jan, a później wnuk Michał… Między innymi te słowa zostały wyryte na makiecie w trzech językach: polskim, angielskim oraz alfabetem brajla w obu tych językach. Na makiecie umieszczono 13 obiektów począwszy od zamku w Lanckoronie, przez dróżki z klasztorem, po konwent w Zebrzydowicach. Obiekty zostały powiększone w stosunku do skali w jakiej jest przedstawiona topografia (kształt) terenu (1:3500), aby osoby niewidome, oraz oglądający mogli dostrzec ich walory architektoniczne i wygląd, jaki miały cztery wieki temu. 

Zapraszamy do osobistego obejrzenia makiety i podzielenia się spostrzeżeniami na jej temat.

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
karol
karol
31 lipca 2021 07:20

fantazja autora i konsultantów historycznych makiety nie zna granic !

ryszard
ryszard
31 lipca 2021 09:22

Bardzo wartościowa inicjatywa. Gratulacje dla Pana Profesora i osób zaangażowanych.

karol
karol
1 sierpnia 2021 15:42

czy jezioro jakie widoczne było dzisiaj w południe, pod góra lanckorońską aż do mostu na Cedronie też jest zgodne z historią według konsultantów ?

Ryszard
Ryszard
Reply to  karol
1 sierpnia 2021 18:25

To są łzy przelane nad poziomem niektórych komentarzy…

karol
karol
Reply to  Ryszard
1 sierpnia 2021 19:41

Rysi to raczej morze łez nad poziomem wiedzy historycznej twórcy makiety i jego konsultantów, bo : brak miasta most anielski z figurami aniołów wybudowano w 1907 r. kościół III Upadku wybudowano w 1754 r. wieże kościoła głównego wybudowano w 1707 nawę główną oddano do użytku w 1702 sama bryła kościoła jest bardzo dziwna, chyba brak dzisiejszego prezbiterium, czyli kościoła wybudowanego przez Mikołaja Zebrzydowskiego – 1608 kaplica MBK przyklejona do nawy głównej, powinna być przy prezbiterium brak klasztoru, był rozbudowywany kilka krotnie – 1608, 1632, 1656 brak bastionów i murów obronnych od strony pd. – budował Jan Zebrzydowski 1632 brak kaplicy… Czytaj więcej »

Ryszard
Ryszard
Reply to  karol
1 sierpnia 2021 20:21

I to jest polemika!

karol
karol
Reply to  Ryszard
4 sierpnia 2021 17:26

Rysiu, niestety polemiki nie ma, brak odpowiedzi drugiej strony, zresztą Badyna pytany o to na spotkaniu promocyjnym książki
Wiśniaka, uciekł od odpowiedzi.
Kalwaria to miasto rzemieślników, żaden klient za fuszerkę nie zapłaci szewcowi czy stolarzowi, więc Badyna nie powinien otrzymać zapłaty za bubla !

7
0
Would love your thoughts, please comment.x