Motyw przewodni identyfikacji wizualnej – moja opinia

Jakiś czas temu zaproszono mnie na spotkanie konsultacyjne w sprawie nowego logo gminy. Pokazano nam kilka przygotowanych projektów, z których większość uczestników wybrała ten pokazany u góry z prawej strony. Według mnie był najlepszy, może się podobać lub nie, ale zawiera najważniejsze informacje o gminie. Wyraziłem też opinię, aby poczekać ze stworzeniem nowej identyfikacji wizualnej gminy, do czasu rozstrzygnięcia przez odpowiednie organy, czy gmina posiada herb. Bo to budzi duże wątpliwości. Może się okazać, że obecny herb został przyjęty przez radę miejską uchwałą, która w istotny sposób narusza prawo. Jeżeli uchwała ta trafi do WSA w Krakowie, Kalwaria może zostać bez herbu. Co wtedy? Rada miejska będzie musiała od nowa ustalić jak będzie wyglądał herb gminy, a wtedy nie musi być on taki jak obowiązuje dzisiaj.

Odrębnym tematem jest sprawa logotypu pokazanego powyżej. Nie wiem kto go konsultował? Ale mam poważne zastrzeżenie. Postać po prawej stronie ma symbolizować podobno stolarza? tylko, że postać ta w ręku trzyma przedmiot, którego stolarze nigdy nie używali. Poprawna nazwa tego ustrojstwa to, „piła poprzeczna do drewna „moja-twoja””, a służy do przecinania kloców drewna, do ciecia bali w poprzek, do ścinania drzew, była narzędziem cieśli i drwali.

Jeżeli ten stolarz miałby trzymać w ręku piłę, to np. erterzege.

W logo jest hebel, dlaczego stolarz nie mógł być z nim przedstawiony? Jeżeli wizualnie był za mały, to trzeba było użyć jego dłuższej wersji rabanka. Na marginesie, nazwa hebel w opisie w ogóle nie powinna się pojawiać, bo obowiązują nazwy polskie narzędzi, ktoś kto ukończył lokalne technikum powinien o tym wiedzieć.

Właśnie z rabankiem w dłoni pokazany jest stolarz na polichromii naszego parafialnego kościółka. Być może autorzy chcieli pokazać św. Józefa, bo z taką piłą jako cieśla jest pokazywany na obrazach, tylko gdzie jego broda? I czemu mówią, że to stolarz?

Ale bez żartów, jeden z autorów projektu pochodzi z rodziny stolarskiej, osoba nadzorująca pracę to technik przemysłu drzewnego, trochę wstyd robić takie błędy.

Podsumowując dla mnie na logotypie stolarza nie ma, co mnie emerytowanego przedstawiciela tego zawodu bardzo boli.

 

Piotr Moskała

artykuł sponsorowany, komentarze wyłączone na życzenie autora

 

About Author

Reklama