Miały być miliony od rządu na ratowanie zabytków, a tymczasem Urząd Miasta nie dostał ani złotówki

Kiedy w piątek (14 lipca) Poseł Filip Kaczyński opublikował listę beneficjentów Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dla powiatu wadowickiego na pierwszym miejscu znalazło się Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. O sumę 1,6 mln zł dla Klasztoru wnioskował Powiat Wadowicki (o co bardzo mocno zabiegał Radny Powiatowy Marek Cimer), gdyż w Programie wnioski mogły składać tylko samorządy. Gmina Kalwaria Zebrzydowska otrzymała 0 zł (słownie zero złotych).

Jako że jeszcze pod koniec 2022 roku na sesjach Rady Miejskiej Kalwarii Zebrzydowskiej Radny Marcin Zadora opowiadał o milionach, jakie mają przyjść na ratowanie zabytków od Rządu RP, od razu na facebooku redakcja zadała pytanie, czy nie ma błędu. Dyrektor Biura Poselskiego Piotr Hajnosz odpowiedział: ”

W ciągu kilku tygodni będzie zdecydowany drugi etap. Będzie ponad 3 mld zł w trzy lata na polskie zabytki. Zupełnie przełomowa informacja i przełomowe działanie – powiedział Piotr Gliński.  https://polskieradio24.pl/…/3208084,program-odbudowy…
Obecna sytuacja jest bardzo niekomfortowa nie tylko dla Gminy z powodu braku funduszy na ratowanie zabytków, ale także dla Burmistrza i Radnych, bowiem na sesji Rady Miejskiej 15 grudnia 2022 roku na wniosek Radnego Marcina Zadory z proponowanej kwoty na „roboty zabezpieczające na obiekcie Brodvin” w wysokości 2,7 mln złotych, 2,2 mln złotych zostały przekazane na robienie nakładek asfaltowych na drogach gminnych, a 500 tys. złotych zostało przekazane na „wykonanie projektu budowlanego remontu dworu, wraz z przylegającym parkiem na obiektach Brodvin”. Należy tu wspomnieć, że o ile Burmistrz Augustyn Omanty najchętniej widziałby były Pałac Hamerlingów (Dwór Brandysów) w rękach innych, niż gminy Kalwaria Zebrzydowska, to jednak zabezpieczył w budżecie na rok 2023 środki z tzw. „nakazu konserwatorskiego„, który zobowiązywał dokonanie robót zabezpieczających zabytek.  
 
Za oboma wnioskami o zmianie w budżecie (zabierającymi pieniądze na jego zabezpieczenie) głosowało 13 radnych: Łukasz Dragan, Paweł Hebda, Piotr Janusiewicz, Zbigniew Kochan, Piotr Kumor, Jarosław Lenik, Wiesław Łuczak, Marcin Ożóg, Ewa Pacut, Robert Rudecki, Wiesław Rudecki, Tadeusz Wilk, Marcin Zadora,  wstrzymało się 2: Mirosław Faber i Jolanta Krzeszowska-Mirocha.
 
Na chwilę obecną jedynie Urząd Marszałkowski przeznaczył 50 tys. zł. (jej wielkość pozostawimy bez komentarza). W Rządowym Programie Odbudowy Zabytków* (opis projektu poniżej) dofinansowanie przyznano na ponad 4800 projektów. Łączna kwota wsparcia to 2,51 mld zł. Każdy potencjalny beneficjent mógł złożyć do 10 wniosków. Jest to pierwszy raz od dłuższego czasu, kiedy Gmina Kalwaria Zebrzydowska jako samorząd nie otrzymała dofinansowania. W piątek wydawało się, że gmina złożyła za wysokie wnioski i nikt nie otrzymał dofinansowania w wysokości 3,5 mln złotych bo takie wnioski powinna Gmina złożyć, aby ratować Pałac w Brodach. Jednakże TVP Kraków w tym samym dniu poinformowało, że były wśród małopolskich gmin beneficjenci z takim dofinansowaniem. Dlaczego Kalwaria nie otrzymała takich kwot? Pytanie pozostaje jeszcze bez odpowiedzi.
 
Warto jednakże poruszyć fakt, że Radni wykazali się krótkowzrocznością i brakiem odpowiedzialności. Środki mogły zostać zablokowane, tak aby obecna sytuacja nie była tak niekorzystna dla gminy jak obecnie. Co prawda Minister Gliński zapowiedział, że w drugiej turze będzie 80% środków jakie były w obecnej na ratowanie zabytków, ale patrząc realnie na nasz powiat nie powinniśmy liczyć na więcej niż 1,5 mln zł., a nie marząc o 35 mln zł. Oznacza to, że na założenia jakie były jeszcze w grudniu 2022 r. dotyczące zabezpieczenia Brodvinu brakować będzie jeszcze 1,4 mln zł. Czy Gmina na szybko będzie musiała brać kredyt? Czy Wojewódzki Konserwator Zabytków wyciągnie konsekwencje? Czas pokaże.
 
Pikanterii sytuacji dodaje fakt, że jeden z mieszkańców zastanawia się, czy nie podjąć kroków prawnych przeciwko Radnym Miejskim z powodu ich głosowania w grudniu 2022 r.

* Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest to Program, który wesprze samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem. Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Dofinansowanie z Programu może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny – 2%.

Wnioski będą mogły być składane w aplikacji Polski Ład udostępnionej przez BGK, w jednej z trzech kategorii:
•    do 150 000 zł
•    do 500 000 zł
•    do 3 500 000 zł.

5 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x