Mamy Milion na Środowiskowy Dom Samopomocy!

Dzięki decyzji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Gminie Kalwaria Zebrzydowska otrzyma fundusze w wysokości miliona złotych na Środowiskowy Dom Samopomocy. Długoletnie starania mieszkańców wsparte wytężoną pracą poprzednich i obecnych Radnych Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej nareszcie mają szanse na zakończenie się sukcesem. Warto nadmienić, że rodzice osób niepełnosprawnych wystąpili 24 czerwca 2017 r. z oficjalnym pismem w sprawie budowy ośrodka. Pod pismem podpisało się kilkaset osób.

Dzięki decyzji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Gmina Kalwaria Zebrzydowska otrzyma fundusze w wysokości miliona złotych na Środowiskowy Dom Samopomocy. Długoletnie starania mieszkańców wsparte wytężoną pracą poprzednich i obecnych Radnych Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej nareszcie mają szanse na zakończenie się sukcesem. Warto nadmienić, że rodzice osób niepełnosprawnych wystąpili 24 czerwca 2017 r. z oficjalnym pismem w sprawie budowy ośrodka. Pod pismem podpisało się kilkaset osób.

Od tego momentu minęło półtora roku. W 2018 roku opracowano koncepcję powstania ŚDS na 30 osób zlokalizowanego koło Ośrodka Zdrowia w Kalwarii Zebrzydowskiej przy al. Jana Pawła II. W grudniu 2018 r. wystąpiono za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej o przyznanie dotacji na utworzenie nowego Środowiskowego Domu Samopomocy na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej. 

„To też kolejna dotacja dla Gminy Kalwaria Zebrzydowska po sporcie i drogach przyszedł czas na pomoc osobom najsłabszym. Dotacja z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na Środowiskowy Dom Samopomocy pokrywa 100% planowanych na ten rok środków inwestycyjnych. Chciałbym w tym miejscu podziękować Pani Premier Beacie Szydło, Poseł Ewie Filipiak oraz wicewojewodzie Zbigniewowi Starcowi. Ich pomoc w tej sprawie jest nie do przecenienia. Wspólnie – samorząd i rząd mogą uczynić wiele dobrego i dokonywać zmian na Plus, zmian na które od lat czekają mieszkańcy. Pieniądze na ŚDS są kolejną, widoczną realizacją obietnic Prawa i Sprawiedliwości, które wychodzą naprzeciw naszym lokalnym potrzebom – mówi Marcin Zadora Radny Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Nowo powstający Środowiskowy Dom Samopomocy będzie oferował dzienne wsparcie dla 30-stu pensjonariuszy. Na prawie 253 metrach kw. osoby w nim przebywające będą poprzez specjalne zajęcia indywidualne i grupowe będą trenować funkcjonowanie w życiu codziennym oraz zdobywały umiejętności interpersonalne. Będą one mogły uczyć się rozwiązywania problemów, w tym kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami, z osobami spotykanymi w życiu codziennym (np. na zakupach, w środkach komunikacji publicznej, urzędach, w intytulacjach kultury). To tylko część zadań.

W placówce będzie sprawowana opieka przez 6-7 pracowników jednocześnie nad 30 osobami. Usługa będzie świadczona przez 5 dni w tygodniu przez 8 godzin dziennie, w tym co najmniej przez 6 godzin dziennie prowadzone będą zajęcia z uczestnikami, a pozostały czas przeznaczać się będzie m.in. na czynności porządkowe, przygotowanie do zajęć oraz zapewnienie opieki uczestnikom w trakcie dowożenia na zajęcia lub odwożenia.

Na stronie Ministerstwa możemy m.in. przeczytać, że ŚDS-y to miejsca, w których osoby niepełnosprawne mogą uczyć się samodzielności, nabywać umiejętności niezbędnych w codziennym życiu czy nawet przygotować się do pracy zawodowej, są niezwykle ważne i potrzebne. To m.in. Środowiskowe Domy Samopomocy, Zakłady Aktywności Zawodowej, Warsztaty Terapii Zajęciowej. – Każdy człowiek ceni sobie niezależność, osoby niepełnosprawne nie są tu wyjątkiem. Powinniśmy w możliwie dużym stopniu umożliwić im dążenie do tego celu – mówi minister Elżbieta Rafalska.

Środowiskowe Domy Samopomocy to miejsca, w których osoby niepełnosprawne mogą rozwijać swoje zainteresowania, uczyć się poruszania czasami w trudnych kwestiach, uczyć się różnych życiowych umiejętności. Według wstępnych danych na koniec kwietnia 2019 r., liczba ŚDS wynosiła 809 zapewniając 30 165 miejsc, z których skorzystało łącznie 33 625 uczestników. W 2015 r. takich placówek było 760, a miejsc – 27,8 tys.

O możliwości powstania ŚDS pisaliśmy 18 grudnia 2019 r. w artykule: Środowiskowy Dom Samopomocy w Kalwarii o krok od powstania.

To, czy Środowiskowy Dom Samopomocy powstanie w Kalwarii Zebrzydowskiej zależy tylko od sprawności Urzędu Miasta. Przyznane pieniądze muszą być wydane w tym roku, warto więc, aby natychmiast przygotować projekt i rozpocząć budowę. 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Wyborca
Wyborca
28 maja 2019 10:46

Chciałbym serdecznie podziękować Radnemu Marcinowi Zadorze, bo to dzięki niemu wszystko w tej naszej Kalwarii się pięknie rozwija. Meble się sprzedają na potęgę, posłowie z podatków kasę dają na potęgę, kury niosą wielkie jaja, smogu też już w powietrzu nie mamy, kanalizację szybko rozwijamy, boisk też będzie bez liku , a najwięcej on sam ma wazeliny na języku.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x