Ks. Jerzy Popiełuszko będzie patronem jednej z ulic w Kalwarii Zebrzydowskiej

Błogosławiony, a niedługo Święty ks. Jerzy Popiełuszko będzie patronem jednej z ulic w Kalwarii Zebrzydowskiej, o taką nazwę wnioskował jeden mieszkańców, a Rada Miejska przystała na tę propozycję. Chodzi o drogę wewnętrzną prostopadłą od ulicy 3 Maja (ulica przy aptece). Odpowiednią uchwałę podjęto w czasie ostatniej Sesji Rady Miejskiej, jej treść prezentujemy poniżej.

 

Jerzy Aleksander Popiełuszko, wcześniej Alfons Popiełuszko (ur. 14 września 1947 roku w Okopach, zm. 19 października 1984 roku we Włocławku) – polski prezbiter rzymskokatolicki, kapelan warszawskiej „Solidarności”, obrońca praw człowieka w PRL, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwabłogosławiony Kościoła katolickiego.
Od sierpnia 1980 był związany ze środowiskami robotniczymi, aktywnie wspierał także „Solidarność”. W czasie strajku został wysłany do odprawiania mszy w Hucie Warszawa. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował liczne działania charytatywne. Wspomagał ludzi prześladowanych i skrzywdzonych. Uczestniczył w procesach tych, którzy byli aresztowani za przeciwstawianie się prawu stanu wojennego. Organizował rozdział darów, które były przywożone z zagranicy. W kościele św. Stanisława Kostki od 28 lutego 1982 organizował Msze za Ojczyznę. 19 maja 1983 prowadził pogrzeb Grzegorza Przemyka.

19 października 1984 roku ks. Popiełuszko przybył na zaproszenie Duszpasterstwa Ludzi Pracy do parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. W tym samym dniu, wracając do Warszawy, na drodze do Torunia, niedaleko miejscowości Górsk, Jerzy Popiełuszko wraz ze swoim kierowcą Waldemarem Chrostowskim zostali uprowadzeni przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW w mundurach funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego MO. Księdza przymuszono do wyjścia z samochodu, następnie pobito i wrzucono do bagażnika samochodu „esbeków”. Dalsze wydarzenia znane są jedynie z późniejszych zeznań trzech wykonawców porwania i zabójstwa. Esbecy porwali księdza razem z jego kierowcą. Chrostowski zdołał wyskoczyć z pędzącego samochodu i uciekł. Porywacze pojechali dalej, w stronę Torunia. Ponieważ zamknięty w bagażniku ks. Jerzy usiłował się stamtąd wydostać, porywacze zatrzymywali się co jakiś czas, i bili go aż do utraty przytomności. W końcu związali księdza w taki sposób, że każda próba wyprostowania nóg powodowała duszenie. Mordercy zeznali potem przed sądem, że koło północy wjechali na zaporę na Wiśle we Włocławku. Tam z wysokości kilkunastu metrów wrzucili księdza do wody. Jest prawdopodobne, że w tamtej chwili ks. Jerzy jeszcze żył.

30 października 1984 roku z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki. Ręce skrępowano tak, by próby poruszania nimi zaciskały pętlę na szyi. Ciało obciążone było workiem wypełnionym kamieniami. Zbadano je w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Białymstoku pod kierunkiem prof. Marii Byrdy. W czasie sekcji wykazano ślady torturowania.

15 lutego 2010 metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz ogłosił datę beatyfikacji ks. Jerzego – 6 czerwca 2010, w Święto Dziękczynienia. 20 września 2014 roku w diecezji Créteil we Francji nastąpiło otwarcie procesu do kanonizacji.

Jak dowiedział się nieoficjalnie „Tygodnik Powszechny” możliwa data kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki to październik 2018 r. –  14 września tego roku minie piąta rocznica uzdrowienia François Audelana za przyczyną błogosławionego księdza-męczennika.

 

UCHWAŁA NR XXIII/290/2017
RADY MIEJSKIEJ W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ
z dnia 29 czerwca 2017 r.
w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej prostopadłej od ul. 3 Maja w Kalwarii Zebrzydowskiej



Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2016r. poz. 446 z późn. zm.) i art. 8 ust.1a ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016r. poz. 1440 z późn. zm.), Rada Miejska w Kalwarii Zebrzydowskiej uchwala, co następuje:

§ 1.

Nadaje się nazwę „ks. Jerzego Popiełuszki” ulicy stanowiącej drogę wewnętrzną – prostopadłej od ul. 3 Maja, będącej własnością Gminy Kalwaria Zebrzydowska, położonej na części dz. nr 5137/1 i 5069 w Kalwarii Zebrzydowskiej.

§ 2.

Usytuowanie oraz przebieg ulicy, o której mowa w § 1 ilustruje szkic sytuacyjny stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej
w Kalwarii Zebrzydowskiej
Marcin Krawczyński

 

AF
fot. Wikipedia

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x