Kolejarze z Wadowic przekazali 100 letni sztandar Muzeum Miejskiemu w Wadowicach

Muzeum Miejskie w Wadowicach w dniu wczorajszym otrzymało w darze stuletni sztandar wadowickich kolejarzy. Sztandar ten towarzyszył dokładnie cały wiek kolejarzom, najpierw w budowaniu Niepodległej Polski, a potem trudzie kolejarskiego rzemiosła. Był eksponowany na uroczystościach państwowych, religijnych i kulturalnych. Za około dwa miesiące będzie można go oglądać na stałej ekspozycji w Muzeum.

W czwartek (25 listopada) w święto Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy, Muzeum Miejskie w Wadowicach wzbogaciło się o stuletni sztandar wadowickich kolejarzy. W ostatnich latach był przechowywany w budynkach PKP przy ulicy Młyńskiej w Wadowicach, jednak ze względu na pogarszający się jego stan i chęć zaprezentowania go szerszej publiczności, podjęto taką decyzję. Szandar towarzyszył kolejarzom prawie od początku odzyskania niepodległości, pamięta czasy największego rozkwitu kolei. 

Przekazaniu sztandaru towarzyszyła msza święta odprawionej w bazylice wadowickiej w intencji kolejarzy. Podczas Mszy św. uroczyście pożegnano go na wzór wojskowy, gdzie dowódca ucałowuje przekazywany sztandar. Następnie po pamiątkowym zdjęciu, uroczysty poczet kolejarski przyniósł sztandar do budynku muzeum przy ulicy Kościelnej.

To nie byle jaki artefakt: przez dziesięciolecia towarzyszył wadowickim kolejarzom przy różnych kolejarskich rocznicach czy uroczystościach, zwłaszcza religijnych.

Dalsza jego historia związana będzie z naszą instytucją, w której znajdzie on swoje należyte miejsce i wzbogaci zbiory. Dziękujemy kolejarzom stacji Wadowice za powierzenie tak cennej pamiątki naszemu muzeum oraz wszystkim biorącym udział w tym wydarzeniu a szczególnie Panu profesorowi Andrzejowi Nowakowskiemu – poinformowało Muzeum Miejskie w Wadowicach.

W najbliższym czasie sztandar będzie konserwowany, aby przywrócić jego dawny blask. Mieszkańcy Wadowic, turyści i pielgrzymi mogą go obejrzeć w placówce w godzinach otwarcia ekspozycji.

5 2 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x