W kalwaryjskim klasztorze poświęcono i oddano do użytku nową kaplicę. W jej wnętrzu umieszczono płótno Franciszka Lekszyckiego OFM, przedstawiające opłakiwanie ciała Chrystusa. Dzieło jest częścią cyklu barokowych obrazów prezentujących ukrzyżowanie Pana Jezusa bernardyńskiego malarza. Kaplica znajduje się przy korytarzach klasztornych w pobliżu bazyliki.
Poświęcenia miejsca modlitwy dokonał o. dr Cyprian Moryc OFM, Prowincjalny Konserwator Zabytków. Zaraz po obrzędzie wyjaśniał znaczenie treści prezentowanych na obrazie oraz zwrócił uwagę na wartość malowidła. – Konfiguracja tego obrazu z ołtarzem potwierdza, że mamy do czynienia ze szkołą Eucharystii. Mamy przyjąć Jezusa. Ten sam Jezus jest obecny na ołtarzu w hostii – mówił zakonnik.
Kaplica powstała z inicjatywy o. Gracjana Kubicy OFM, kustosza sanktuarium, który na początku przywitał zebranych, zwracając szczególną uwagę na obecność o. Konrada Cholewy OFM, Definitora Generalnego Zakonu Braci Mniejszych. Przełożony zachęcał, by wstępować na modlitwę, lub chwilę medytacji do nowej kaplicy, ponieważ wystawione w niej obrazy przemawiają pięknem, uszlachetniają i pomagają zatopić się w modlitwie.
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Od poniedziałku 18 listopada do piątku 22 krajówka w Kalwarii na odcinku rynku będzie zamknięta w godz. 9.00-14.00
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości
polecam, nareszcie dzieło Lekszyckiego będzie można z bliska podziwiać, proszę też zwrócić uwagę na znajdującą się na przeciwko ołtarza rzeźbę, została poddana renowacji, kiedyś była na krużgankach, później w rozmównicy.