„Kalwaryjski Alfabet – Uzupełnienie”

Miło mi jest poinformować kalwaryjskich miłośników historii, że właśnie z drukarni otrzymałem drugi tom „Kalwaryjskiego Alfabetu”.

Nosi on podtytuł „Uzupełnienie” ze względów, o których będą Państwo mogli przeczytać w słowie „Od Autora”. Nowy tom zawiera bardzo dużo materiału źródłowego odnalezionego w archiwach i bibliotekach, którego analizę pozostawiam czytającym. Aby zachęcić do lektury podam tylko w skrócie co będzie można znaleźć w tym wydawnictwie.

Opisałem w nim kolejne osoby związane z Kalwarią: pilotów – Cielińskiego i Pawłowskiego, żołnierzy – Królikowskiego i Kozaka; Andrzeja i Juliana Górali, Zb. Niemczynowskiego, dr. J. Górkiewicza, H. Łuczaka, W. Pacuta, W. Głogowskiego, fotografika – Bułhaka, malarzy – Jana i Józefa Jerzyczków, Jana i Antoniego Łęczyńskich, Krzyżanowskiego, A. Gramatykę, St. Wyspiańskiego, pisarzy – T. Klimę i J. Putka; St. Sypniewskiego, J. Żurka, M. Raciborowskiego.

Prawdziwymi perełkami tej publikacji, według mnie są:

 • dyplom rozgraniczenia z 1553 r. z tłumaczeniem – nigdzie dotąd nie publikowany,
 • historia „wyklętego” poety z Lanckorony – nie wiedzą o nim nawet tamtejsi „historycy”,
 • kalwaryjskie ryciny,
 • portrety M. Zebrzydowskiego,
 • historia krakowskiej fabryki Sz. Łojka,
 • kalwaryjskie obrazy Al. Płonczyńskiego,
 • najstarsza kalwaryjska pocztówka,
 • kolejne judaica,
 • materiały dotyczące kalwaryjskiego stolarstwa, dokumenty, wycinki prasowe, zdjęcia, po raz pierwszy publikowane referaty Wł. Niemczynowskiego na temat sytuacji w tej branży z okresu dwudziestolecia międzywojennego,
 • opis początków i końca II wojny światowej w Kalwarii.

 

Nie zabraknie też:

 • kapitalnych zdjęć – z budowy domu ss. Szarytek w Zebrzydowicach, rodziny Brandysów, L. Hammerlinga, A. Szuberta, drużyn piłkarskich, zdjęć kolejowych i z nie istniejącej już Winiarni, oraz nowszych wykonanych przez A. Gerlacha z około 2000 r. i moich oraz innych osób z ostatnich trzech lat, a dokumentujących bieżące wydarzenia.
 • krótkiej bibliografii ostatnio wydanych kalwaryjskich wydawnictw i jednej małej recenzji pewnego „szkicu biograficznego”.

 

Dla mnie, jako regionalisty, super hitem jest:

 • pełny opis Kalwarii pióra A. Nawratila z roku 1884 [ dotychczas tylko Siemionow i Grodnicki pokazali jego fragmenty ],
 • historia zaginionej pracy T. Klimy „O Kalwaryi”,
 • dokumenty potwierdzające zorganizowanie kalwaryjskich targów meblowych w 1931 r. – co do tej pory nigdzie nie było opisane, ale może dlatego, że tych materiałów – w tych trzech tematach – szukałem prawie 20 lat,

 

Oczywiście to co opisałem, to tylko część materiału.

Książka została wydana w formacie B – 4, jak poprzednio, tylko w twardej okładce, pełnym kolorze. Liczy tym razem 324 strony. Wydrukowana została przez jedną z najlepszych drukarni cyfrowych w Polsce.

W tym miejscu chciałbym podziękować grafikowi składającemu książkę – krakowskiemu malarzowi i fotografikowi, który udostępnił mi też do publikacji kilka swoich zdjęć – Piotrowi Bieleckiemu, za ogrom pracy jaki włożył w złożenie dostarczonego materiału – często nie najwyższej jakości technicznej – w całość.

Ze względu na mały nakład, książka trafi w pierwszej kolejności do osób, które udostępniały swoje materiały. Można o nią pytać wysyłając wiadomość pod: piotrmoskala@op.pl.

Piotr Moskała

Ps.
W związku z małym dodrukiem dostępny jest również pierwszy tom.
Zwracam się też z prośba o udostępnienie do skopiowania zdjęć lub innych materiałów dotyczących:
– kalwaryjskiego sportu – klubów piłkarskich, drużyn : siatkarskiej, tenisa stołowego lekkoatletycznej i brydża.
– narciarstwa, w szczególności zdjęć kalwaryjskiego wyciągu narciarskiego i narciarzy z naszego miasta z przed roku 1980.

About Author

Reklama