Kalwaria spowiła się smogiem

Pomimo kilku ostatnich dni, podczas których powietrze w Kalwarii było dość dobre (w porównaniu do lat poprzednich), niestety dziś miasto i gmina zostały spowite gryzącym smogiem, a pyłomierz ustawiony na rynku o godz. 7 rano wskazał 190 µg/m3 pyłu zawieszonego PM 10. Pyłomierz został postawiony w ramach akcji „Małopolska bez smogu”. Warto przypomnieć że niedawno Rada Miejska przekazała kolejne 420 tys. zł na wymianę pieców w naszej gminie. Miejmy nadzieję, że szybko nastąpi poprawa jakości powietrza.

Pomimo kilku ostatnich dni, podczas których powietrze w Kalwarii było dość dobre (w porównaniu do lat poprzednich), niestety dziś miasto i gmina zostały spowite gryzącym smogiem, a pyłomierz ustawiony na rynku o godz. 7 rano wskazał 190 µg/m3 pyłu zawieszonego PM 10. Pyłomierz został postawiony w ramach akcji „Małopolska bez smogu”. Warto przypomnieć że niedawno Rada Miejska przekazała kolejne 420 tys. zł na wymianę pieców w naszej gminie. Miejmy nadzieję, że szybko nastąpi poprawa jakości powietrza.

Do 7 grudnia  w ramach akcji „Małopolska bez smogu” pomiary jakości powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowie Podhalańskim.

W drugim etapie akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez  Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy we współpracy z Województwem Małopolskim i Gminą Kalwaria Zebrzydowska przenośne pyłomierze sprawdzać będą jakość powietrza w kolejnych dwóch małopolskich miejscowościach: Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowie Podhalańskim.

Dodatkowo w Kalwarii Zebrzydowskiej, dzięki mobilnej instalacji płuc (kilkumetrowy model ludzkich płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii), mieszkańcy będą mogli się przekonać, jaki wpływ na ich zdrowie ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

Podczas akcji płuca „oddychają” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrują zawieszone w nim zanieczyszczenia – zmieniający się pod wpływem filtrowanego powietrza  kolor płuc obrazowo ma pokazać, jaka jest jakość powietrze, którym na co dzień oddychamy. Aktualizowane na bieżąco wyniki pomiarów dla obu miejscowości, sprawdzać można on-line na stronach Radia Kraków www.radiokrakow.pl oraz Krakowskiego Alarmu Smogowego krakowskialarmsmogowy.pl. Pomiarom towarzysz akcja informacyjno-edukacyjna prowadzona na antenie Radia Kraków i na stronie www.radiokrakow.pl .

Podsumowanie drugiego etapu akcji „Małopolska bez smogu” i wyników pomiarów w Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowie Podhalańskim na antenie Radia Kraków w poniedziałek 7 grudnia, całą akcję podsumuje transmitowana na antenie Radia Kraków debata, która odbędzie się 22 grudnia.

Odczyty on-line z pomiarów powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej:
http://www.radiokrakow.pl/malooplska-bez-smogu/kalwaria-zebrzydowska/

Szczegóły dotyczące akcji:
http://www.radiokrakow.pl/malooplska-bez-smogu/sprawdz-czym-oddychasz-i-zmien-to/

Harmonogram akcji „Małopolska bez smogu”:

– 13.11 do 25.11: pomiary jakości powietrza w Kętach i Krzeszowicach,
– 26.11 do 7.12: pomiary jakości powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowie Podhalańskim,
– 8.12 do 19.12: pomiary jakości powietrza w Myślenicach i Rzepienniku Strzyżewskim,
– 22 grudnia – debata podsumowująca akcję – transmisja na antenie Radia Kraków.

Gmina Kalwaria Zebrzydowska w latach 2016-2020 ze środków zewnętrznych oraz środków gminnych wypłaciła mieszkańcom  do wymiany pieców wyniosła  około 3 mln 100  tys. zł . Wymieniono 415 kotłów.

Główne kierunki działań podejmowanych przez gminę w zakresie poprawy jakości powietrza atmosferycznego to redukcja niskiej emisji poprzez dofinansowania do wymiany starych kotłów węglowych.

Dotychczasowe działania prowadzone przez Gminę mające na celu przeciwdziałanie niskiej emisji.

1. Wymiana starych kotłów na: nowe ekologiczne węglowe, gazowe lub na biomasę dla budynków gospodarstw indywidualnych na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska w tym:

– w ramach programu PONE WFOŚ i GW w Krakowie w roku 2016: dofinansowano wymianę 60 starych kotłów węglowych.

– z budżetu Gminy w roku 2017: dofinansowano wymianę 53 starych kotłów węglowych

– w ramach programu PONE WFOŚ i GW w Krakowie w roku 2018: dofinansowano wymianę 60 starych kotłów węglowych,

– w latach 2018-2020 realizowany jest projekt związany z dofinasowaniem wymiany 32 szt. starych kotłów węglowe na nowe gazowe w ramach programu RPO działanie 4.4.2

– z budżetu Gminy w roku 2019: dofinansowywano wymianę 90 starych kotłów węglowych

– z budżetu Gminy w roku 2020: dofinansowywana jest wymiana 60 starych kotłów węglowych, oraz ze środków z Tarczy Antykryzysowej, które otrzymała Gmina Kalwaria Zebrzydowska została przeznaczona kwota 420 tysięcy na wymianę 60 kotłów łącznie w 2020 roku wymienionych zostanie 120 kotłów.

W weekend przedstawimy całościowe podsumowanie działań Gminy Kalwaria Zebrzydowska

Warto także zgłaszać „kopciuchy” na Ekointerwencjach.

Przypomnijmy, że formularz Ekointerwencji (https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja/) został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

Warto także zgłaszać na stronie Kopci.com, której głównym celem jest celem jest zwiększanie świadomości oraz zebranie wysłużonych kopciuchów na jednej mapie.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x