Kalendarium 29 lipca
- 1518 – IV wojna litewsko-moskiewska: zwycięstwo wojsk polsko-litewskich w bitwie pod Połockiem.
- 1553 – Król Zygmunt II August ożenił się z Katarzyną Habsburżanką.
- 1571 – Atak floty duńskiej na Puck.
- 1683 – Król Jan III Sobieski wyruszył na czele armii z Krakowa pod oblegany przez Turków Wiedeń.
- 1800 – Na Sekwanie w Rouen zwodowano pierwszy okręt podwodny Nautilus, skonstruowany przez amerykańskiego inżyniera Roberta Fultona. Drugi okręt o tej samej nazwie zwodowano rok później.
- 1920 – Wojna polsko-bolszewicka: utworzono Wojskowe Gubernatorstwo Warszawy.
- 1938 – Założono Związek Kynologiczny w Polsce.
- 1939 – Transatlantyk MS Chrobry wypłynął z Gdyni w dziewiczy rejs do Ameryki Południowej. Wśród pasażerów był Witold Gombrowicz, który na zawsze opuszczał Polskę.
- 1941 – Podczas apelu w obozie koncentracyjnym Auschwitz o. Maksymilian Maria Kolbe dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za Franciszka Gajowniczka, który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć za ucieczkę jednego z więźniów.
- 1942 – zmarł Wojciech Kossak, polski malarz batalista (ur. 1856)
- 1943 – Oddział sztabowy Gwardii Ludowej pod dowództwem Jana Choiny ps. „Doktor” zaatakował między Zwierzyńcem a Biłgorajem pociąg wojskowy z niemiecką jednostką pacyfikacyjną, wykolejając lokomotywę i staczając półgodzinną walkę, w wyniku której zabito kilkunastu Niemców oraz zdobyto broń i amunicję.
- 1944 – Związek Patriotów Polskich wystosował apel przez radio moskiewskie do ludności Warszawy o rozpoczęcie powstania przeciwko Niemcom. Komunikaty będące powtórzeniem tej audycji nadawała także czterokrotnie 30 lipca w godzinach: 15:00, 20.55, 21:55, i 23:00 moskiewska Radiostacja im. Tadeusza Kościuszki.
Wojciech Horacy Kossak herbu Kos (ur. 31 grudnia 1856 w Paryżu, zm. 29 lipca 1942 w Krakowie) – polski malarz, przedstawiciel nurtu malarstwa o tematyce historycznej i batalistycznej. Autor wielu obrazów przedstawiających wydarzenia z okresu wojen napoleońskich i powstania listopadowego, scenki rodzajowe, portrety i konie. Wraz z Janem Styką współautor Bitwy pod Racławicami.
Syn Juliusza Kossaka, ojciec Jerzego Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Urodził się w noc sylwestrową 1856/57 tuż przed północą (jego brat bliźniak Tadeusz Kossak ma wystawiony akt urodzenia już na dzień 1 stycznia 1857) w Paryżu, dokąd wyjechali jego rodzice wkrótce po ślubie. Drugie imię otrzymał po swoim ojcu chrzestnym francuskim malarzu Horacym Vernecie.