Obraz autorstwa Freepik

Jakie są sposoby na utrzymanie higieny soczewek kontaktowych?

Regularne czyszczenie i higiena soczewek kontaktowych to absolutna konieczność. Czemu powinno się to robić oraz na jakie metody najlepiej się zdecydować? Warto poznać odpowiedzi na te pytania, aby mieć pewność, że po drodze nie popełnia się żadnego błędu.

Higiena soczewek kontaktowych – dlaczego warto to robić?

Soczewki do oczu zawsze powinny być czyste oraz potraktowane z należytą dbałością o detale. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że ważną kwestią jest też regularne zdejmowanie soczewek. To właśnie wtedy można zastosować wysokiej jakości środki do higieny soczewek kontaktowych i doprowadzić je do pierwotnego stanu użyteczności. Zadbane i czyste soczewki do oczu minimalizują ryzyko pojawiania się poważnych chorób oczu. Warto porozmawiać na ten temat z wykwalifikowanym specjalistą.

Najpopularniejsze sposoby na utrzymanie higieny soczewek kontaktowych

Aktualnie istnieje wiele różnych sposobów na utrzymanie prawidłowej higieny soczewek kontaktowych. Jednym z nich jest oczywiście umiejętnie dobrany płyn do soczewek. To szansa na:

  • zdezynfekowanie i wyczyszczenie soczewek,

  • ochronę oczu przed szkodliwymi bakteriami i drobnoustrojami.

Płyn do soczewek za każdym razem powinno się wybierać w porozumieniu z wykwalifikowanym specjalistą. To najprostsza droga do osiągnięcia pożądanych rezultatów i bezproblemowego przechowywania soczewek kontaktowych, jednocześnie usuwając z nich najpoważniejsze zabrudzenia. Płyn do soczewek powinien być też dobrany do rodzaju użytkowanych soczewek. Brak doświadczenia w tym zakresie może być więc sporym ograniczeniem.

Optymalna higiena soczewek kontaktowych – na co jeszcze można się zdecydować?

Nie da się ukryć, że płyn do soczewek to zaledwie jedna z dostępnych metod utrzymania prawidłowej higieny soczewek do oczu. Jakie są inne znane sposoby? Przede wszystkim:

  • płyn pielęgnujący do wypełnienia pojemnika na soczewki,

  • wysokiej jakości krople do oczu bez dodatku konserwantów, o właściwościach nawilżających.

Soczewki do oczu mogą się przydać w wielu różnych sytuacjach życiowych, ale brak dbałości o nie czy też nieprawidłowa higiena doprowadzą do tego, iż u właściciela soczewek może się rozwinąć choroba oczu lub też zacznie on narzekać na rozmyte widzenie.

Na czym się skupić przy higienie soczewek kontaktowych? Przydatne porady

Troszcząc się o soczewki do oczu należy pamiętać o dostosowaniu się do kilku kluczowych zasad. Chodzi m.in. o to, aby płyn do soczewek miał odpowiedni odczyn. Jednocześnie przed zabraniem się za czynności higienizacyjne/pielęgnacyjne trzeba dokładnie umyć własne dłonie. Korzysta się przy tym zazwyczaj z antybakteryjnych i bezzapachowych mydeł w płynie. Po dokładnym umyciu dłoni, należy je też delikatnie osuszyć, sięgając po ręcznik papierowy. Soczewki kontaktowe powinny być traktowane z należytym szacunkiem, tak aby ich nie uszkodzić oraz nie zagrozić własnemu zdrowiu. Istotną informacją dla mniej doświadczonych użytkowników jest to, że soczewki do oczu oraz pojemnik do ich przechowywania nie powinny być czyszczone wodą z kranu. 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x